Kaddáfího Libye bohatne, svobodou šetří

Lenka Málková
15. 4. 2006 0:01
Tripolis - Dvacet let po úderu letectva USA se Libye vymanila z izolace. O tom, zda se zřekla terorismu, panují pochybnosti. Uvnitř: GALERIE

Pro svět zůstává severoafrická země vedená kontroverzním vůdcem Muammarem Kaddáfím nadále velkou neznámou a ne všichni jsou přesvědčeni, že krok, kterým se v roce 2003 vzdala svého jaderného programu stejně jako chemických a biologických zbraní, byl myšlen vážně.

  • Více o libyjské cestě k jaderné technologii a americkém útoku NAJDETE ZDE

Ekonomicky jím však Kaddáfího Libye bezesporu získala. Strmě rostoucí ekonomiku, které vévodí bohaté zásoby ropy, povzbudila před pár lety liberalizace trhu a reformy lákající zahraniční investory.

Evropané začali investovat v zemi okamžitě po skončení desetiletých sankcí v roce 2003, Spojené státy o rok později.

Američané zůstávají podezíraví

Pochybnosti přesto přetrvávají, což dokumentuje i rozhodnutí americké vlády ponechat Libyi na svém seznamu zemí sponzorujících terorismus.

Infobox

FAKTA

  • Kaddáfí, který se k moci dostal v roce 1969, svým ropným bohatstvím financoval více než padesát zemí světa a spory se Spojenými státy ho provázely již od 70.let.
  • Bezprostředním důvodem amerického útoku v dubnu 1986 byl teroristický útok na berlínskou diskotéku La Belle z 5.dubna téhož roku.

PŘEČTĚTE SI

  • Italové prchají z Libye. Kvůli nepokojům
  • Reformní premiér Lybie skončil
  • Libye propouští politické vězně

"Existují určité požadavky, které Libye musí splnit," prohlásil tento týden mluvčí Bílého domu Sean McCormack. "Podle našeho rozhodnutí ještě není ten správný čas vypustit režim Muammara Kaddáfího z tohoto seznamu."

Žádné konkrétní kroky či požadavky však Washington nespecifikoval.

Ministerstvo zahraničí Spojených států předpokládá, že Libye i nadále podporuje rebely filipínského hnutí Abú Sajjáfa.

Americkou vládu netěšilo ani setkání Kaddáfího se členem palestinského hnutí Hamas Chalídem Míšalem, které se koncem března uskutečnilo v libyjském hlavním městě Tripolis.

Prsty má libyjský režim také v násilnostech v západoafrické Sierra Leone. O stycích s liberijským válečným zločincem Charlesem Taylorem svědčí důkazní materiál předložený speciálnímu soudu pro Sierra Leone, který bývalého prezidenta Libérie v roce 2003 obžaloval z jedenácti trestných činů.

Podle zprávy Rady bezpečnosti OSN z ledna tohoto roku Libye i přes mezinárodní embargo posílá dál své zbraně do nepokoji zmítaného Dárfúru.

Svoboda slova a demokracie stále pokulhává

Zatímco libyjská diplomacie se změnila a snaží se o kontakty se světem, její vůdce Muammar Kaddáfí se samovlády vzdát nehodlá.

Svoboda slova v zemi, která se považuje za jedinou "opravdovou demokracii světa", prakticky neexistuje.

V květnu 2005 se nad pochybnou demokracií a neexistující svobodou slova pozastavil novinář Daíf Ghazal. Dočkal se únosu, který zrežírovaly bezpečnostní složky, a následně byl zabit.

V únoru tohoto roku organizovala vláda demonstrace v Benghází proti diskutabilním dánským karikaturám a v okamžiku, kdy se terčem protestů stala právě ona, demonstranty střelbou rozehnala a stovky poslala do vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy