Bulharky v Libyi mají šanci na záchranu

25. 12. 2005 12:05
Tripolis - Libyjský nejvyšší soud nařídil nový proces s pěticí bulharských zdravotních sester a palestinským lékařem. Tribunál nižší instance je odsoudil k trestu smrti za úmyslné šíření viru HIV mezi dětskými pacienty. Oznámil to předseda soudu.
Foto: Reuters

Soud zdůvodnil rozhodnutí procesními chybami. "Soudní dvůr přijal odvolání bulharských zdravotnic i lékaře a vrací případ zpět nižšímu soudu k zopakování procesu," prohlásil předseda tribunálu. Podle právníků jsou dnešním verdiktem rozsudky smrti zrušeny a vše začne od začátku.

Zdravotní sestry a lékař, kteří čelili trestu smrti před popravčí četou, jsou v libyjském vězení od roku 1999 za nakažení 426 libyjských dětí virem HIV v nemocnici ve městě Benghází. Asi 50 dětí na infekci zemřelo.

Sestry tvrdí, že přiznání z nich bylo vynuceno násilím. Bulharsko, EU a USA odmítají verdikt libyjského soudu jako nespravedlivý a poukazují mimo jiné na špatné hygienické podmínky v nemocnici, které mohly být příčinou rozšíření nákazy.

Koncem listopadu Libye pod mezinárodním tlakem ustoupila a prohlásila, že rozsudky smrti by mohly být zrušeny v případě, že by Sofie poskytla "humanitární pomoc" rodinám obětí.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy