Fico: Brexit je nezvratné rozhodnutí. Musíme pro EU získat podporu lidí, shodl se se Sobotkou

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2016 14:20
Britské politické špičky budou podle slovenského premiéra Roberta Fica respektovat výsledek referenda o vystoupení země z Evropské unie. Šéf slovenské vlády to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce. Jeho český protějšek Bohuslav Sobotka uvedl, že se domnívá, že se Brexit stane postupně vedlejší agendou EU. Podle obou premiérů je to nezvratné rozhodnutí. Výsledek referenda ještě musí posvětit britský parlament, suverén ostrovního ústavního systému.
Bohuslav Sobotka a Robert Fico.
Bohuslav Sobotka a Robert Fico. | Foto: ČTK

Karlovy Vary - Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) si nemyslí, že by britští politici nerespektovali výsledek referenda o odchodu Británie z EU. Fico, jehož země převzala předsednictví v EU, to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Jeho český protějšek Bohuslav Sobotka (ČSSD) má za to, že se Brexit postupně stane vedlejší agendou EU. Důležitější je podle obou předsedů vlád učinit Evropskou unii atraktivnější. Sobotka si je jist, že EU nezavede migrační kvóty a pokuty za ně. Podle Fica je tento návrh nesmyslný.

"Neumíme si představit, že by se to celé mohlo nějak zastavit. Teoreticky to je možné, ale pravda je taková, že si neumím představit, že by se britští politici postavili proti rozhodnutí referenda," uvedl Fico. I Sobotka označil Brexit v uplynulých dnech za zřejmě nezvratné rozhodnutí.

Britové se v referendu poměrně těsnou většinou vyslovili pro opuštění EU, tento výsledek ale ještě musí stvrdit britský parlament. Podle slovenského premiéra je na Británii, aby verdikt oznámila oficiálně včetně podmínek odchodu. Jednání nezačnou dříve než na podzim, neboť odstupující britský premiér David Cameron nechal oznámení o vystoupení na svém nástupci.

Fico by byl nerad, kdyby měl brexit dominovat agendě EU. "Bez ohledu na výsledek referenda musíme mluvit o schopnosti zatraktivnit EU," uvedl slovenský premiér. Uvedl, že například 85 procent Evropanů nesouhlasí s unijní migrační politikou. Podle Fica je třeba už na expertní úrovni odmítnout návrh předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na zavedení migračních kvót a pokut za odmítání uprchlíků.

"Tento návrh přes nás nikdy neprojde, je to nesmyslný návrh," uvedl Fico a dodal, že to Junckerovi jasně řekl. "Dostatečně mu dáváme najevo, že tento návrh způsobuje obrovské tření v Evropské unii," uvedl.

"Jsem si téměř jist, že nedojde k hlasování o takovém návrhu," uvedl k tomu Sobotka. Podle něj EU bude muset hledat věci, které ji spojují, ne rozdělují. Premiér také řekl, že s plynutím času brexit bude vedlejší agenda a důležitější bude dohodnout se na ochraně vnějších hranic EU, zachovat volný pohyb lidí a zabránit zneužívání sociálních dávek.

Fico rovněž řekl, že se zástupci 27 zůstávajících států EU shodli na tom, že s Británií nebudou vést žádná, ani neformální jednání o jejím odchodu z EU, dokud to oficiálně neoznámí. Neobává se, že by odchod Británie poškodil ekonomiku. Pokud si Británie bude chtít udržet přístup na evropský trh, bude muset nadále přispívat do evropských fondů a na evropské projekty, řekl Sobotka.

Velká Británie byla velmoc, teď se z ní stává "Malá Británie". A z londýnského bankovního centra City bude vesnice, říká ekonom Tomáš Sedláček. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy