Bratislava - Strana Směr-Sociální demokracie premiéra Roberta Fica obhájila v sobotních parlamentních volbách své vítězství z roku 2006 a dokonce dostala ještě více hlasů.
Na další vládnutí jí to ale zřejmě stačit nebude, protože na většinu v Národní radě Slovenské republiky dosáhne koalice čtyř opozičních pravicových stran.
Slovenská demokratická a křesťanská unie - Demokratická strana (SDKÚ-DS), Svoboda a solidarita (SaS), Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) a Most-Híd získaly dohromady 79 ze 150 křesel.
Dvě menší vládní strany propadly. Slovenská národní strana (SNS) Jána Sloty se jen těsně přehoupla přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu, LS-HZDS bývalého premiéra Vladimíra Mečiara to nedokázala.
A jak se lišily preference Slováků v jednotlivých krajích a částech země? Fico vyhrál ve všech krajích s výjimkou Bratislavy. Tam tradičně pravice poráží levici a platilo to i tentokrát.
(Text pokračuje pod mapou.)
Bratislavané dali 27,59 procent SDKÚ-DS, Ficovu Směru o dvě procenta méně. Svoboda a Solidarita, nová liberální strana, dostala 18 procent, zatímco Mečiar ani Slota by se v metropoli do parlamentu nedostali.
Fico nejvíce zabodoval na sever od Bratislavy. V Žilinském kraji. Hlas tam jeho straně dalo přes 42 procent voličů. Naopak zklamání se dočkal Ján Slota, který byl v Žilině dlouho starostou a kraj byl dosud považován za baštu SNS. Národovci zde ale dostali jen devět procent.
Přes čtyřicet procent se Fico dostal ještě v Trnavském kraji (40,15 procent) a v Trenčínském kraji (40,3 procent). Lze tedy konstatovat, že nejvěrnější voliče má Fico na západě Slovenska, ovšemže s výjimku Bratislavy.
V Košickém kraji podobně jako v Bratislavě má pravice více příznivců než jinde na Slovensku. Souboj Směru a SDKÚ-DS zde byl těsný. Fico dostal 27,24 procent, Radičová 24,52.
HZDS Vladimíra Mečiara překročilo pětiprocentní hranici jen v Trenčínském kraji, kde získalo 7 procent. V Banskobystrickém, kde kdysi bývala velká základna Mečiarových voličů. Obdrželo jen 3,45 procent hlasů.
Křesťansko-demokratické hnutí (KDH) zaznamenalo zdaleka největší úspěch na "dálném východě," tedy v Prešovském kraji. Dalo mu tam hlas 17,8 procent voličů. Pro srovnání: v sousedním Košickém kraji dostala KDH necelých 9 procent, v Bratislavě 8 procent.
Strana Most-Híd měla přirozeně největší úspěch v regionech s početnou maďarskou menšinou. Tedy především v Nitranském kraji, kde v více než 17 procenty byl Most-Híd druhou nejúspěšnější stranou za Směrem.