Airbus se rozlomil ve vzduchu. Fakta o pádu ruského letadla

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
5. 11. 2015 14:24
Dopravní letoun ruského provozovatele Kogalymavia (známého rovněž pod značkou Metrojet) se zřítil 31. října na trase Šarm aš-Šajch - Petrohrad. Z radarů stroj zmizel nad Sinajským poloostrovem asi 22 minut po startu, tedy krátce před půl šestou ráno SEČ. Stroj Airbus A321 byl vyroben v roce 1997 a nalétáno měl okolo 56 000 hodin. V roce 2001 byl poškozen při jednom z přistávacích manévrů a musel podstoupit tříměsíční opravu. Vyšetřování vede Egypt, podílí se na něm Rusové i odborníci z dalších zemí. Letadlo se dostalo do problémů krátce po startu ve výšce přes 9144 metrů. Aktuálně.cz shrnuje, co víme o neštěstí.
Trosky ruského letounu na Sinaji.
Trosky ruského letounu na Sinaji. | Foto: Reuters

Káhira/Moskva - V Airbusu A321, který se poslední říjnovou sobotu zřítil nad Sinajským poloostrovem, zahynulo všech 217 pasažérů i sedm členů posádky, většinou občanů Ruské federace.

Tady jsou základní fakta o nehodě:

Co se stalo?

Dopravní letoun ruského provozovatele Kogalymavia (známého rovněž pod značkou Metrojet) mířil 31. října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Na palubě bylo 224 lidí, včetně sedmičlenné posádky.

Z radarů stroj zmizel nad Sinajským poloostrovem asi 22 minut po startu, tedy krátce před půl šestou ráno SEČ. Trosky byly nalezeny několik desítek kilometrů jižně od pobřežního města El-Aríš v egyptském guvernorátu Severní Sinaj. Neštěstí nikdo nepřežil.

O jaké letadlo se jednalo?

Stroj Airbus A321 byl vyroben v roce 1997 a nalétáno měl okolo 56 000 hodin. Životnost tohoto typu se uvádí okolo 120 000 hodin. Letadlo za sebou mělo přes 21 000 letů.

A321 pojme až 220 cestujících a může urazit až 7400 kilometrů.
Zřícený letoun celkem osmkrát změnil majitele, společnost Kogalymavia ho provozovala od roku 2012.

V roce 2001 byl poškozen při jednom z přistávacích manévrů, kdy zadní částí narazil do ranveje a následně musel podstoupit tříměsíční opravu.

Kdo neštěstí vyšetřuje?

Vyšetřování vede Egypt, podílí se na něm Rusové i odborníci z dalších zemí. Mezi nimi například Francouzi, v jejichž zemi má sídlo společnost Airbus, nebo Irové, kde byl stroj registrován.

Zapojeni jsou i odborníci z USA, kde byly vyrobeny motory letounu.

Kdo jsou oběti?

Při neštěstí zemřelo celkem 224 lidí. 219 obětí bylo ruské národnosti, čtyři pocházely z Ukrajiny a jedna z Běloruska. Podle BBC celkem 138 cestujících tvořily ženy, mužů bylo 62 a dětí 17. V Rusku zatím příbuzní identifikovali přes tři desítky obětí.

Kdy a proč se letoun zřítil?

Letadlo se dostalo do problémů krátce po startu ve výšce přes 9144 metrů. Nejčastěji uváděnou verzí je, že Airbus A321 se rozlomil ve vzduchu.

Proč k tomu došlo, není jasné. Verzí je několik. Těmi nejčastěji skloňovanými je, že v letadle vybuchla bomba, nebo explodoval motor či palivové nádrže.

Posádka podle egyptských zdrojů nevyslala žádné tísňové volání.

 

Právě se děje

Další zprávy