Oběti letecké katastrofy mít pomník v Petrohradu nesměly. Dočkají se až teď, po tragédii na Sinaji

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
2. 11. 2015 18:46
O postavení památníku se již dříve snažila neúspěšně skupina s názvem Přerušený let, sdružující příbuzné obětí letu z Anapy do Petrohradu v roce 2006. Nyní je naděje, že se situace změní. "Pokud si to budou příbuzní přát, podobnou iniciativu podpoříme. Možnosti pro to máme," prohlásil petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko.
Foto: Reuters

Petrohrad - Oběti sobotní letecké katastrofy, při níž na Sinaji zahynulo 224 lidí, budou mít v Petrohradu pomník.

"Pokud si to budou příbuzní přát, podobnou iniciativu podpoříme. Možnosti pro to máme," prohlásil petrohradský gubernátor Georgij Poltavčenko.

Naprostá většina z 217 cestujících a sedmi členů posádky na palubě ruského Airbusu A321 byla právě z Petrohradu a okolní Leningradské oblasti. Radnice proto až do úterý vyhlásila smutek za oběti katastrofy.

Tragédie vyvolala vlnu solidarity. Už v sobotu lidé začali přinášet k budově letištního terminálu v Pulkovu květiny a plyšové hračky. V neděli se na Palácovém náměstí konala tichá vigilie se svíčkami, kam přišlo více než tisíc lidí.

Květiny se objevily i u ruských velvyslanectví v Talinu nebo Kyjevě.

Přerušený let

O postavení památníku se již dříve snažila neúspěšně skupina s názvem Přerušený let, sdružující příbuzné obětí letu z Anapy do Petrohradu v roce 2006.

Tehdy se kapitán letadla, aby ušetřil palivo, pokusil nadletět bouřkovou frontu. Dostal se ale příliš vysoko, stroj se dostal do vývrtky a zřítil se.

"Jsme otevření k příbuzným současné tragédie," řekl deníku Kommersant předseda organizace Georgij Jefimenko. Podle něj by památník mohl stát v některém z městských parků.

Spoluzakladatel organizace Vitalij Jusko řekl, že důležité je, aby pojišťovny skutečně vyplatily celou kompenzaci, která momentálně dosahuje na mezinárodních linkách 22 milionů rublů (cca 9,5 milionu korun).

Příbuzní obětí katastrofy v roce 2006 dostali jen 50 až 300 tisíc rublů, což byl důvod, proč následně byla částka kompenzace výrazně zvýšena.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy