reklama
 
 

Rusko truchlí, zemřelo 224 lidí. Kopilot si před odletem stěžoval na technický stav letadla

Aktualizováno 31. 10. 2015 23:52
reklama
Na Sinaji se zřítilo ruské letadlo. Egyptské úřady oznámily, že neštěstí nikdo nepřežil.

Rusko truchlí, zemřelo 224 lidí. Kopilot si před odletem stěžoval na technický stav letadla

reklama
23:10

Manželka kopilota zříceného letadla podle ruské státní televize NTV uvedla, že její muž si před odletem stěžoval na technický stav stroje.

20:55

Z ruského letadla nezbylo téměř nic, trosky leží až pět kilometrů od sebe. Podívejte se na fotografie z místa.

20:50

Na místě tragédie byly nalezeny obě černé skříňky. 

19:21

Rusko do Egypta vysílá ještě další týmy záchranářů a vyšetřovatelů, kteří budou přímo na místě tragédie pátrat po příčinách nehody. Egyptské úřady k tomu Rusům udělily potřebné povolení.

19:20

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví BEA pošle v neděli do Egypta dva své vyšetřovatele, které bude doprovázet šestice technických poradců z Airbusu. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK) poskytne čtyři komisaře a německý úřad pro vyšetřování leteckých nehod BFU dva zástupce.

19:05

Sanitky přivážejí oběti havárie do márnice v Káhiře.

nehoda ruského letadla na Sinajském poloostrově Foto: ČTK
18:59

Premiér Šaríf Ismáíl u trosek letadla (Hassana, Egypt).

nehoda ruského airbusu na Sinaji Foto: ČTK
18:47

Egyptský premiér Šaríf Ismáíl prohlásil, že do prověření černých skříněk není možné určit příčinu dnešního zřícení ruského civilního letadla na Sinajském poloostrově.

Nepředpokládá žádné podezřelé aktivity, které by vedly k pádu. Reagoval tak na prohlášení radikálů hlásících se k sestřelení letadla. Zároveň řekl, že naděje na objevení přeživších je takřka nemožná.

Na palubě bylo 224 lidí, kteří letěli z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Dosud záchranáři vyprostili 129 těl a letecky je přepravili do Káhiry. Ismáíl také počítá s příjezdem příbuzných obětí.

18:21

K letecké společnosti Lufthansa, která z bezpečnostních důvodů změnila trasy svých letů, se přidal další dopravce, a to Air France-KLM. České aeroliniie podle mluvčího Daniela Šabíka o podobném kroku neuvažují, do Egypta ani přes Sinajský poloostrov nelétají, řekl ČTK.

Air France, letadlo Foto: Philippe Noret / Wikimedia Commons
17:48

Egyptští vojáci a záchranáři nakládají do sanitek těla obětí z havarovaného letadla.

Egyptští vojáci a záchranáři nakládají do sanitky tělo jedné z obětí z havarovaného letadla. Egyptští vojáci a záchranáři nakládají do sanitky tělo jedné z obětí z havarovaného letadla. | Foto: Reuters
17:30
Twitter

Další tweet ze Sinaje...

17:26

Ruští vyšetřovatelé prověřují vzorky paliva z ruské Samary, kde havarovaný stroj naposledy tankoval. Zahájili také výslechy pozemního personálu, který letadlo před osudným letem připravoval či přišel do kontaktu s jeho posádkou. Prohledány byly rovněž kanceláře aerolinek na moskevském letišti Domodědovo.

17:10
Twitter

Na Twitteru se objevují první obrázky z místa nehody. Zatím neověřené...

16:50

Verzi o sestřelení islamisty odmítl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov. Informace o útoku Islámského státu nemají ani egyptské úřady. Ty nadále vycházejí z technického selhání stroje.

16:44

Letecká společnost Lufthansa mění kvůli zřícení ruského letadla na Sinaji trasy svých letů. "Z bezpečnostních důvodů," uvedl její mluvčí na dotaz deníku Welt. Letadla Lufthansy se nad Sinajský poloostrov vrátí, až bude zřejmá příčina sobotní nehody, zdůraznil.

 

Lufthansa
16:27

Podobná letecká katastrofa se stala v roce 2004 nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch, kde se zřítil Boeing 737 egyptské společnosti Flash Air. Zahynulo tehdy všech 148 lidí, z toho 134 francouzských turistů, kteří se vraceli domů z dovolené. Přesnou příčinu nehody se nepodařilo vyšetřit.

16:20
Twitter

A ještě jeden názor odborníka...

16:16
Twitter

Eliot Higgins, vědecký pracovník na Kings College v Londýně, na Twitteru vysvětluje, že přenosný systém protivzdušné obrany by nebyl schopen se dostat tak blízko k letadlu. Odmítl tak verzi teroristické skupiny, která se k sestřelení ruského letadla přihlásila.

Souhlasí s ním i americký odborník na jaderné zbraně Jeffrey Lewis. Alespoň v případě, že byl stroj v době nehody ve výšce 11 tisíc metrů. 

16:00

Experti zpochybňují, že by islamisté ze Sinaje dokázali ze země sestřelit dopravní letadlo. Protiletadlové raketové systémy kategorie MANPADS, které se v této souvislosti zmiňují, prý nemají takový dostřel.

15:54
Twitter

Britský ministr David Cameron vyjádřil na Twitteru soucit s rodinami a přáteli obětí leteckého neštěstí v Egyptě. Zmínil také sobotní tragédii na bukurešťské diskotéce, kde zahynulo 27 lidí.

autoři: Zuzana Kleknerová, Jan Hejl, Zuzana Mocková, Reuters, ČTK | 31. 10. 2015 19:06

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama