Rusko truchlí, zemřelo 224 lidí. Kopilot si před odletem stěžoval na technický stav letadla

Přenos skončil
Na Sinaji se zřítilo ruské letadlo. Egyptské úřady oznámily, že neštěstí nikdo nepřežil.
Příbuzní pasažérů z ruského airbusu.
Příbuzní pasažérů z ruského airbusu. | Foto: Reuters

Káhira/Petrohrad - Na Sinajském poloostrově v Egyptě se zřítilo ruské dopravní letadlo. Mířilo z letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře do Petrohradu.

Egyptské řízení letového provozu s posádkou ztratilo kontakt krátce po vzletu. Všichni na palubě zahynuli.

Vyšetřování leteckého neštěstí jsme sledovali v online reportáži.

Přenos skončil
23:10

Manželka kopilota zříceného letadla podle ruské státní televize NTV uvedla, že její muž si před odletem stěžoval na technický stav stroje.

20:55

Z ruského letadla nezbylo téměř nic, trosky leží až pět kilometrů od sebe. Podívejte se na fotografie z místa.

20:50

Na místě tragédie byly nalezeny obě černé skříňky. 

19:21

Rusko do Egypta vysílá ještě další týmy záchranářů a vyšetřovatelů, kteří budou přímo na místě tragédie pátrat po příčinách nehody. Egyptské úřady k tomu Rusům udělily potřebné povolení.

19:20

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví BEA pošle v neděli do Egypta dva své vyšetřovatele, které bude doprovázet šestice technických poradců z Airbusu. Informovala o tom agentura Reuters.

Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK) poskytne čtyři komisaře a německý úřad pro vyšetřování leteckých nehod BFU dva zástupce.

19:05

Sanitky přivážejí oběti havárie do márnice v Káhiře.

Foto: ČTK
18:59

Premiér Šaríf Ismáíl u trosek letadla (Hassana, Egypt).

Foto: ČTK
18:47

Egyptský premiér Šaríf Ismáíl prohlásil, že do prověření černých skříněk není možné určit příčinu dnešního zřícení ruského civilního letadla na Sinajském poloostrově.

Nepředpokládá žádné podezřelé aktivity, které by vedly k pádu. Reagoval tak na prohlášení radikálů hlásících se k sestřelení letadla. Zároveň řekl, že naděje na objevení přeživších je takřka nemožná.

Na palubě bylo 224 lidí, kteří letěli z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu. Dosud záchranáři vyprostili 129 těl a letecky je přepravili do Káhiry. Ismáíl také počítá s příjezdem příbuzných obětí.

18:21

K letecké společnosti Lufthansa, která z bezpečnostních důvodů změnila trasy svých letů, se přidal další dopravce, a to Air France-KLM. České aeroliniie podle mluvčího Daniela Šabíka o podobném kroku neuvažují, do Egypta ani přes Sinajský poloostrov nelétají, řekl ČTK.

Foto: Philippe Noret / Wikimedia Commons
17:48

Egyptští vojáci a záchranáři nakládají do sanitek těla obětí z havarovaného letadla.

Egyptští vojáci a záchranáři nakládají do sanitky tělo jedné z obětí z havarovaného letadla.
Egyptští vojáci a záchranáři nakládají do sanitky tělo jedné z obětí z havarovaného letadla. | Foto: Reuters
17:30

Další tweet ze Sinaje...

17:26

Ruští vyšetřovatelé prověřují vzorky paliva z ruské Samary, kde havarovaný stroj naposledy tankoval. Zahájili také výslechy pozemního personálu, který letadlo před osudným letem připravoval či přišel do kontaktu s jeho posádkou. Prohledány byly rovněž kanceláře aerolinek na moskevském letišti Domodědovo.

17:10

Na Twitteru se objevují první obrázky z místa nehody. Zatím neověřené...

16:50

Verzi o sestřelení islamisty odmítl ruský ministr dopravy Maxim Sokolov. Informace o útoku Islámského státu nemají ani egyptské úřady. Ty nadále vycházejí z technického selhání stroje.

16:44

Letecká společnost Lufthansa mění kvůli zřícení ruského letadla na Sinaji trasy svých letů. "Z bezpečnostních důvodů," uvedl její mluvčí na dotaz deníku Welt. Letadla Lufthansy se nad Sinajský poloostrov vrátí, až bude zřejmá příčina sobotní nehody, zdůraznil.

 

Foto: Reuters
16:27

Podobná letecká katastrofa se stala v roce 2004 nedaleko letoviska Šarm aš-Šajch, kde se zřítil Boeing 737 egyptské společnosti Flash Air. Zahynulo tehdy všech 148 lidí, z toho 134 francouzských turistů, kteří se vraceli domů z dovolené. Přesnou příčinu nehody se nepodařilo vyšetřit.

16:20

A ještě jeden názor odborníka...

16:16

Eliot Higgins, vědecký pracovník na Kings College v Londýně, na Twitteru vysvětluje, že přenosný systém protivzdušné obrany by nebyl schopen se dostat tak blízko k letadlu. Odmítl tak verzi teroristické skupiny, která se k sestřelení ruského letadla přihlásila.

Souhlasí s ním i americký odborník na jaderné zbraně Jeffrey Lewis. Alespoň v případě, že byl stroj v době nehody ve výšce 11 tisíc metrů. 

16:00

Experti zpochybňují, že by islamisté ze Sinaje dokázali ze země sestřelit dopravní letadlo. Protiletadlové raketové systémy kategorie MANPADS, které se v této souvislosti zmiňují, prý nemají takový dostřel.

15:54

Britský ministr David Cameron vyjádřil na Twitteru soucit s rodinami a přáteli obětí leteckého neštěstí v Egyptě. Zmínil také sobotní tragédii na bukurešťské diskotéce, kde zahynulo 27 lidí.

15:40

Po Twitteru koluje toto prohlášení Islámského státu. Jeho pravost ale nelze ověřit.

15:36

Cestující, kteří měli v sobotu ráno odletět na dovolenou do Egypta s cestovní kanceláří Brisco zůstávají na letišti v Petrohradu. "Ještě za námi nikdo nepřišel a nemluvil s námi, nevíme, kterým letadlem nakonec poletíme," řekla kanálu Rossija-24 cestující jménem Angelika. "Jestli je to Kogalymavia, nechceme letět," narážela na leteckou společnost, jejíž stroj dopoledne havaroval s 224 lidmi na palubě.

15:20

K sestřelení ruského letadla se hlásí islamisté. Tuto zprávu však nikdo nepotvrdil, nelze ji nijak ověřit. Hlavní verzí, proč k nehodě došlo, tak stále zůstává pravděpodobná technická závada.

15:15

Mezi pozůstalými na letišti Pulkovo truchlí i Julija Zajcevová, která v havarovaném letadle přišla o kamarádku. Mladí novomanželé Elena Rodinová a Alexander Krotov byli podle seznamu cestujících na palubě letadla. "Přátelili jsme se 20 let. Byla opravdu dobrou kamarádkou, která by se rozdala všem," řekla AP Zajcevová s tím, že rodina tragicky zesnulé kamarádky je zdrcená.

Foto: ČTK
15:05

První výsledky vyšetřování na místě neštěstí ukazují na technickou závadu letounu. S odvoláním na bezpečnostní zdroje ze severu Sinaje to tvrdí agentura Reuters.

14:52

Záchranáři nalezli zhruba 150 těl pasažérů letu A321-200 v okruhu pěti kilometrů od havarovaného stroje.

14:51

Ruští vyšetřovatelé prohledali kanceláře aerolinek Kogalymavia, kterým zřícený stroj patřil. Zabavili zde blíže neupřesněné dokumenty, informuje Interfax.

Ruská federální agentura Rostransnadzor, která funguje jako dozorový dopravní orgán, se chce nyní zaměřit na to, zda letecká společnost dodržovala všechna letová bezpečnostní pravidla. V minulosti tomu totiž tak nebylo.

14:40

Havarované letadlo prošlo poslední rutinní prohlídkou začátkem loňského roku. Byla při ní odhalena závada, kterou ale v březnu 2014 inspektoři aerolinek úspěšně odstranili. Ve stanovených lhůtách, jak informovala agentura Interfax.

14:30

Zřícený airbus A321-200 nalétal za 18 let své existence téměř 21 tisíc letů, což bylo asi 56 tisíc letových hodin. Jak informoval The Guardian, výrobce letadla, které letecká společnost využívala od roku 2012, přislíbil plnou technickou pomoc vyšetřovacím orgánům.

14:02

Agentura AFP hlásí, že záchranáři již poslali 15 těl do káhirské márnice. Mezitím ruský prezident Vladimir Putin vyslal na místo neštěstí záchranářské týmy.

Příbuzní pasažérů z ruského airbusu.
Příbuzní pasažérů z ruského airbusu. | Foto: Reuters
13:46

Ruské aerolinky Kogalymavia oznámily, že nevidí důvody k tomu, aby příčinou nehody byla lidská chyba.

13:37

Egyptská vláda zveřejnila celkový počet cestujících na palubě havarovaného letounu. Nehodu nepřežilo celkem 217 lidí. Bylo mezi nimi 138 žen, 62 mužů a 17 dětí. Mezi zemřelými jsou také tři Ukrajinci.

"Je předčasné nyní hovořit o příčinách katastrofy. Celá záležitost je předmětem vyšetřování," konstatoval v prohlášení úřad předsedy vlády Egypta.

13:23

"Jsem hluboce šokován leteckou nehodou na Sinajském poloostrově. Tragédie bude řádně vyšetřena, rodiny dostanou pomoc," vzkázal na twitteru ruský premiér Dmitrij Medveděv.

13:21

Nehodu ruského airbusu navzdory nadějím záchranářů nikdo nepřežil. Uvedly to egyptské úřady.

Jeden ze záchranářů dříve řekl, že se z vraku ozývaly sténající hlasy. Nehoda ruského letounu stála život 216 lidí, včetně 17 dětí.

13:16

Členové posádky havarovaného airbusu už dříve s techniky řešili možné selhání motoru.

"Minulý týden posádka několikrát apelovala na technickou podporu v souvislosti s několika výpadky motoru letadla při startu," cituje Guardian z rozhovoru ruské agentury RIA Novosti.

12:59

Všech 17 dětí na palubě havarovaného airbusu zahynulo. Oznámily to egyptské úřady. Záchranáři už vyprostili jejich těla.

12:52

Zdrcení příbuzní cestujících na petrohradském letišti Pulkovo.

12:40

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na zítřek v souvislosti s leteckým neštěstím státní smutek.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
12:31

Na místo neštěstí míří egyptský premiér Šaríf Ismáíl s několika ministry.

12:30

Interfax s odvoláním na odborný portál Flightradar24 uvedl, že letoun krátce před zmizením z radarů prudce klesl na výšku 1500 metrů.

12:20

"Vidím tragickou scénu. Na zemi je mnoho mrtvých a většina z nich je připoutaná k sedadlům," řekl agentuře Reuters jeden ze záchranářů, který si přál zůstat v anonymitě.

"Letoun se po pádu rozlomil na dvě části. Jednu malou s ocasem stroje, která shořela, a jednu větší, která vrazila do skály. Vyprostili jsme nejméně sto těl a další jsou uvnitř."

12:14

Ruské úřady potvrdily, že všichni cestující na palubě airbusu byli Rusové.

12:09

Agentura TASS s odvoláním na káhirské mezinárodní letiště uvedla, že posádka letounu krátce před zmizením letounu z radarů žádala o přistání na nejbližším letišti. Hlásila problémy s radiostanicí.

Stroj zmizel z radarů po 23 minutách od startu. Letoun byl v té době podle egyptských dispečerů ve výšce zhruba 9000 metrů.

12:08

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil, aby do Egypty byly neprodleně vyslány týmy záchranářů a vyšetřovatelů. Pomoc Egyptu v souvislosti s pádem ruského letadla nabídl Izrael.

Vladimír Putin
Vladimír Putin | Foto: Reuters
11:56

Agentura AFP hovořila na petrohradském letišti s jednou z příbuzných pasažérů zříceného airbusu.

"Čekám na svoje rodiče. Naposledy jsem s nimi mluvila po telefonu, když byli ještě v letadle. Pak jsem se to dozvěděla," říká pětadvacetiletá Ella Smirnovová.

"Budu až do konce doufat, že jsou naživu, ale pravděpodobně už je nikdy neuvidím."

Foto: Reuters
11:51

Ruský úřad pro letectví zahájil vyšetřování letecké společnosti Kogalymavia pro možné porušení pravidel letů a přípravy na ně.

11:42

Podle agentury Reuters byli cestující po pádu připoutáni k sedadlům. Nabízí se tedy otázka, zda se pilot airbusu v hornatém terénu nepokusil o nouzové přistání.

11:34

Na letišti v Petrohradu se shromáždili zdrcení příbuzní pasažérů zříceného airbusu...

11:29

Z trosek ruského letounu, který se dnes zřítil na Sinaji, už bylo vytaženo více než sto těl, včetně pěti dětí.

11:29

Prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko zřídí speciální vyšetřovací komisi, aby vyšetřila okolnosti neštěstí. Přímo do Egypta míří ruský ministr dopravy Maxim Sokolov.

Ministerstvo pro mimořádné situace také zřídilo telefonní linku pro pozůstalé a na petrohradské letiště vyslalo psychology.

Debata Vladimira Putina s občany.
Debata Vladimira Putina s občany. | Foto: Reuters
11:23

Na petrohradském letišti, kde měl airbus z Egypta přistát, se shromažďují příbuzní pasažérů.

11:10

Schéma zříceného letadla.

11:05

Podle egyptských bezpečnostních zdrojů nic nenasvědčuje tomu, že by letoun byl sestřelen.

Obavy jsou na místě - na Sinaji působí islámští radikálové včetně skupin napojených na Islámský stát. Islamisté zde v posledních měsících zabili stovky egyptských vojáků či policistů. A útočili i na další cíle.

11:00

Letadlo se po pádu rozpůlilo na dvě části. "Do druhé sekce se snažíme stále dostat a doufáme, že najdeme přeživší. A to zejména protože jsme zaslechly hlasy raněných," řekl agentuře Reuters nejmenovaný záchranář.

10:45

Agentura Reuters hlásí: Egyptské záchranné týmy našly vrak ruského airbusu. Ačkoliv je letadlo úplně zničené, záchranáři z trosek slyšeli hlasy.

10:40

Airbus podle žádal o nouzové přistání na jednom z letišť poblíž místa, kde se ztratil z radarů. Kvůli problémům s radiostanicí.

10:38

Vzdušný prostor nad Sinajským poloostrovem.

10:37

"Podle předběžných informací letoun Airbus A-320 společnosti Kogalymavia, letící na trase Šarm aš Šajch - Petrohrad, odletěl v 06:51 moskevského času (04:51 SEČ). V 07:14 nenavázal kontakt s Larnakou (na Kypru) a zmizel z radarových monitorů," cituje agentura TASS Sergeje Izvolského, mluvčího ruského úřadu pro kontrolu leteckého provozu Rosavia.

10:36

Agentura Reuters informovala, že letoun je kompletně zničený, většina pasažérů pravděpodobně zahynula.

10:35

Záchranáři už místo nehody našli, práci jim však komplikuje špatně přístupný hornatý terén.

10:32

Fotka letadla, které se zřítilo na Sinaji.

10:31

Nejprve shrnutí toho nejdůležitějšího:

Na Sinajském poloostrově v Egyptě se v sobotu ráno zřítilo ruské dopravní letadlo. Mířilo z letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře do Petrohradu.

Na palubě letounu typu Airbus A-320 cestovalo 217 pasažérů a sedm členů posádky. Všichni cestující byli ruští turisté.

Egyptské řízení letového provozu se strojem ztratilo kontakt krátce po vzletu.

 

Ranní zprávu o zřícení letadla ČTĚTE ZDE.

10:30

Dobrý den z redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme pátrání po zříceném letadle s ruskými turisty v Egyptě.

Zuzana Kleknerová Jan Hejl Zuzana Mocková Reuters ČTK Zuzana Kleknerová, Jan Hejl, Zuzana Mocková, Reuters, ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2015 23:52
 

Právě se děje

Další zprávy