Irák: 28.6.2007
- V Bagdádu zemřelo 22 lidí při výbuchu bomby nastražené v autě
- Svědci ohlásili irácké policii nález 20 bezhlavých těl ve městě Salman Pak. Oběti měly svázané ruce a nohy.
- Tři britští vojáci přišli o život při explozi nálože u silnice v Basře
- Příbuzní 11 Iráčanů zabitých americkými vojáky ve vesnici Chalís minulý týden požadují kompenzaci. Odmítají, že mrtví byli příslušníky al-Kájdy
Počet obětí od začátku invaze v březnu 2003
- USA: 3569, VB: 156, Ostatní:128
- irácká armáda: 4900-6375
- iráčtí civilisté: 66602-72910
Zdroj: Reuters
Washington/Bagdád - Pětasedmdesátiletý senátor Richard Lugar je ze staré školy, proslovy pronáší zřídka. Tím pozorněji vlivného člena republikánské strany politici poslouchají.
Pro Bílý dům byla poslední řeč tradičního spojence prezidenta George W. Bushe studenou sprchou. Lugar označil americkou strategii v Iráku za "selhání" a vyzval ke snížení počtu vojáků v zemi.
Senátor z Indiany tak poprvé vyjádřil nesouhlas starých republikánských kádrů s Bushovou administrativou. "Pro prezidenta to je velký neúspěch," komentoval výroky historik televize NBC Michael Beschloss. Lugarovu řeč přirovnal ke zlomovému proslovu senátora Roberta F. Kennedy z roku 1967.
Kennedy tehdy požadoval změnu kurzu pro vietnamskou válku a distancoval se tím od prezidenta Lyndona Johnstona. Zároveň upozornil na fakt, že rozkol veřejného mínění na válku rozděluje i vládní stranu.
"Proslov senátora Lugara vlastně říká to samé o Iráku," soudí Beschloss.
Facka číslo 2
Na Lugarovu stranu se okamžitě přidali i další rozladění republikáni. Senátor George Voinovich poslal prezidentovi dopis s požadavkem, aby začalo postupné předávání odpovědnosti irácké vládě.
Hladce to ale nepůjde. Jak stojí ve zprávě kongresového podvýboru pro vyšetřování a dohled nad ozbrojenými složkami, iráčtí vojáci a policisté na to nejsou připraveni.
Dokument dokonce označil americký program pro jejich výcvik za "selhání".
Tříměsíční zkoumání ukázalo, že americké ministerstvo obrany neumí říct, kolik z 346 500 vycvičených lidí zůstalo ve službě. Také není jasné, kde skončily některé z jejich zbraní.
"Trénujeme nepřítele?" ptal se při zveřejnění dokumentu předseda podvýboru Marty Meehan. "Existují vážné důkazy o tom, že někteří příslušníci Iráckých bezpečnostních sil jsou zapojeni do sektářskéhho násilí a dalších ilegálních aktivit," stojí ve zprávě.
Změna válečné strategie? Možná brzy
Bílý dům vyzývá k trpělivosti. Po zákonodárcích chce, aby počkali do 15. září.
Do té doby má armádní generál a velitel mezinárodních jednotek v Iráku David Petraeus zveřejnit analýzu současné americké strategie: zhodnotí, zda vyslání dodatečných 21 500 jednotek do Bagdádu a okolí pomohlo zastavit sektářské násilí.
Naneštěstí pro Bushe - trpělivost v tuto chvíli Kongresu chybí. Kritici požadují rychlejší a ráznější kroky. Nedůvěřiví jsou i k Petraeusovi.
Někteří republikáni a demokraté proto jednohlasně požadují obnovení tzv. Iraq Study Group - skupiny deseti nezávislých expertů, kteří loni po deset měsíců vývoj v Iráku zkoumali.
"Myslím, že absence plánu B a C by byla nezodpovědná," řekl republikánský kongresman Christopher Shays.
"Cena a rizika současného kursu (irácké strategie) převažují možné výhody, kterých jsme mohli dosáhnout," kritizoval Lugar Bushovu administrativu s tím, že čekat do 15. září by byla chyba.