Mezi mrtvými je i šestapadesátiletý Kolumbijec José Aldemar Rojas, který útok spáchal. Šlo o člena povstalecké organizace Vojsko národního osvobození (ELN). V pátek to oznámil kolumbijský ministr obrany Guillermo Botero na tiskové konferenci. Uvedl také, že všechny oběti byli studenti akademie ve věku od 17 do 22 let.
Útočník se k ELN přidal už v 90. letech a před několika lety při manipulaci s trhavinou přišel o ruku.
Ministr popsal, jak se čtvrteční útok stal. Útočník chtěl vjet do areálu vjezdem pro nákladní auta v 9:29 místního času. Hlídka ho ale zaregistrovala a hlásila vysílačkou podezřelé vozidlo. Muž se lekl a s autem plným trhavin se hlídce vyhnul a najel do blízké budovy, v níž byla ložnice kadetek. Podle ministra Rojas čin plánoval 10 měsíců.
Botero také zdůraznil, že útočník nebyl členem bývalé povstalecké organizace FARC, s níž minulá vláda v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu. Ministr uvedl, že Rojas FARC v minulosti několikrát kontaktoval kvůli spolupráci. "Ale oni ho odmítli, protože vyjednávali o míru s vládou," dodal ministr.
Policie oznámila, že v pátek v Bogotě zadržela také jednoho podezřelého, s nímž byl autor útoku v kontaktu. Ricardo Carvajal bude obviněn z vražd a terorismu.
Už v noci na pátek kolumbijské úřady oznámily, že při útoku zemřelo 21 lidí, včetně muže zodpovědného za čin, a 68 osob bylo převezeno do různých zdravotnických zařízení. V nemocnicích zůstává devět lidí, řekl v pátek novinářům šéf policie. Při útoku zemřela i nejméně jedna cizinka, mladá ekvádorská policistka. Další Ekvádorka utrpěla zranění.
V akademii bylo v době exploze mimo jiné i 45 kadetů z Panamy, z nichž dva utrpěli zranění.
Místní média označila útok za nejhorší teroristický čin v Bogotě od roku 2003, kdy explodovala bomba v autě v garážích místního klubu El Nogal. Zabila 36 lidí a na dvě stovky osob zranila. Čin tehdy spáchali levicoví povstalci z organizace FARC, která v roce 2017 uzavřela mírovou dohodu s vládou a loni složila zbraně. Někteří povstalci ale složit zbraně odmítli a pokračují v ilegální činnosti.
Útok na policejní akademii obyvatele Bogoty šokoval, od míru s FARC byly podobné činy spíše ojedinělé. Stála za nimi poslední povstalecká organizace v zemi Vojsko národního osvobození (ELN) či drogové gangy.
Kolumbijský prezident Iván Duque už ve čtvrtek vyhlásil v zemi třídenní smutek a slíbil ještě více zintenzivnit boj proti teroristům. Po útoku nařídil zesílit také kontroly na hranicích a vjezdech do větších měst.
S povstalci s ELN se vláda rovněž snažila dojednat mír, jednání začala v roce 2017, posléze je ale přerušila, protože ELN se nevzdala útoků a únosů. Naposledy minulý víkend se přihlásila k útoku na vrtulník na severu Kolumbie, který převážel 1,7 miliardy dolarů (asi 38 miliard korun), a k zadržení jeho posádky.