Praha - Exploze v továrně na hnojiva v texaském městečku West zranila stovky místních a podle nejnovějších odhadů zabila až patnáct lidí. Přesné příčiny výbuchu zůstávají nejasné.
Americká média se jako na zdroj exploze odvolávají na čistý amoniak, tedy zbavený vody ("anhydrous ammonia"). Ten sice za vyšší teploty reaguje se vzduchem, podle docenta Vratislava Flemra z Vysoké školy chemicko-technologické se ale nejedná o prudkou reakci, která by byla schopná zdevastovat okolí.
Sám Flemr zatím možné příčiny výbuchu považuje za spekulace, nicméně dodává, že hlavním podezřelým je podle jeho názoru dusičnan (ledek) amonný.
"To je velmi využívané dusíkaté hnojivo, ve kterém se ale setkává dusík v nejnižším a nejvyšším oxidačním stavu. To je podobně nebezpečné jako v nitroglycerinu (dynamit), trinitrotoluenu (TNT) nebo Semtexu (hexogenu)," uvádí docent. "Stačí tepelná (například nárazová) nebo elektrická iniciace a dojde k silnému výbuchu, tedy k velmi prudkému uvolnění plynů," dodává.
Zničeny byly desítky budov
Při výbuchu byly zničeny nebo poškozeny desítky budov včetně nedaleké školky či domova důchodců. Podle očitých svědků továrnu zachvátily nejprve plameny, až poté následovala exploze. Agentura Reuters se tak odvolává například na výpověď bezpečnostního dispečera v nedalekém městě Waco.
Také podle serveru Dallasnews.com nejprve vypukl požár a poté, co ho hasiči začali hasit, došlo k explozi.
"Pokud výbuchu předcházel oheň z jakéhokoli důvodu, je to otázka iniciace například výbuchu ledku (dusičnanu) amonného," dodává Flemr.
Podle informací dallaského serveru nic nenasvědčovalo hrozícímu nebezpečí výbuchu. Továrna ve Westu disponovala čistým amoniakem, nicméně nejhorším možným předpokládaným scénářem byl podle zprávy West Fertilizer Co. únik plynu bez jakýchkoli zranění či dokonce obětí.
Server se odvolává na bezpečnostní poradce. Při hašení by se na dusičnan amonný neměla přímo stříkat voda, protože látka se pak zahřívá. Podle informací serveru továrna žádné další nebezpečné chemikálie neměla.
Dusičnan amonný má za sebou stovky mrtvých
Podle Flemra z VŠCHT má za sebou dusičnan amonný stovky mrtvých. "Jen za posledních 25 let došlo k pěti haváriím při výrobě, ke dvěma při skladování a k šesti při dopravě (srážky kamionů nebo lodí). A v podstatě vždy s fatálními následky," uvádí Flemr.
"Například v roce 1921 v Oppau (dnes Ludwigshafen) bylo asi 500 obětí, v přístavu New Orleans 581 mrtvých. Vždy s devastací budov," uvedl Flemr s tím, že ledek amonný také logicky přitahuje teroristy jako dostupný zdroj výbušné látky.
Fotogalerie: Smrtící výbuch v texaské továrně na hnojiva