Expert NASA: Curiosity se do dějin zapíše, ale jinak

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 12. 2012 16:18
Interview s mluvčím centra řízení mise Curiosity v Pasadeně o objevu, který nebyl
Přistání na Marsu.
Přistání na Marsu. | Foto: Youtube/NASA

Pasadena - I když už do vesmíru nelétají americké raketoplány, rok 2012 byl pro americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) více než úspěšný.

Postarala se o to mise sondy Curiosity, která dokázala znovu přitáhnout pozornost médií a široké veřejnosti k dobývání vesmíru. Nejsložitější manévr, jaký kdy lidé provedli na dálku, zaujal celý svět.

Jen na newyorském Times Square přistání robotického vozítka na velkoplošných obrazovkách sledovala tisícovka diváků. A to i přesto, že Curiosity do kráteru Gale dosedla v 1:17 tamního času.

Sonda tak uspěla ještě dříve, než vůbec začala pracovat. Lidé (voliči) o dobývání vesmíru opět jeví zájem, a budou tedy ochotni "skousnout" další nákladné investice do této oblasti.

Animace celého letu a přistání Curiosity:

Povyk pro nic?

To hlavní má ale teprve přijít. Curiosity je na Marsu, aby objevila důkaz o existenci mimozemského života.  A o první rozruch se už postaral americký rozhlas NPR, když oznámil, že Curiosity objevila něco "světoborného".

Média logicky očekávala, že našla důkaz o životě na Marsu. Již den před avizovanou tiskovou konferencí, tedy 2. prosince 2012, se ale na stránkách NASA objevil nový příspěvek. Na první pohled zpráva o dílčím úspěchu - první kompletní analýze odebrané marťanské půdy. Na pohled druhý šlo ale o dementi původní fantastické zprávy.

Aktuálně.cz proto požádalo o rozhovor mluvčího řídícího centra v Pasadeně Guye Webstera o rozhovor.

Mise na Mars v obrazech:

Aktuálně.cz: Můžete vysvětlit zmatky kolem údajně světoborného objevu Curiosity, který nakonec očekávání většiny lidí zklamal? Proč NASA nechala média informovat o závratném objevu, jenž ve skutečnosti nic neprokazuje?

Guy Webster: NASA nikdy neprezentovala žádné údaje získané sondou Curiosity jako světoborné. Šlo o chybnou parafrázi reportéra, který zaslechl jednoho z vědeckých pracovníků mise, jak říká, že se výsledky přístroje Sample Analysis at Mars (Analýzy vzorků na Marsu) zapíšou do učebnic historie.

Zmiňovaný vědec měl na mysli kvalitu a rozsah získaných dat, tedy to, že jde o první komplexní analýzu pevného vzorku půdy z Marsu. Nebyla řeč o konkrétním objevu nebo výsledku měření. Do učebnic historie se zapíše celá mise Curiosity. NASA jednoznačně uvedla, že se nejedná o světoborný objev.

Náš úřad zveřejňuje výsledky analýz vzorků získaných na Marsu, ať už jsou světoborné, nebo ne. Zmiňované výsledky NASA plánovala publikovat na výroční Konferenci Americké unie geofyziků a přesně to také udělala.

A.cz: Co tedy Curiosity vlastně našla? Objevila skutečně stopy uhlíkových sloučenin, tedy stavebního kamene organických sloučenin?

Ano, zařízení SAM objevilo chlormetan, dichlormetan (metylenchlorid) a trichlormetan (chloroform). Všechny tři zmíněné sloučeniny obsahují uhlík.

A.cz: A kdy by NASA mohla s určitostí potvrdit, nebo vyvrátit, zda skutečně pocházejí z Marsu?

Naši vědci jsou si jistí, že nalezené chlornany pocházejí z Marsu, bohužel ale zatím nevědí, zda uhlík v nich pochází z rudé planety, nebo ho tam dopravila Curiosity.

A.cz: Čekáte v současné době na ověření nějakých dalších objevů?

Ověření není správný termín. Každý týden díky přístrojům Curiosity získáváme nová data, jež musíme zanalyzovat a interpretovat. Tento proces bude pokračovat po celou dobu trvání mise a pravděpodobně i celá léta po jejím skončení.
 
A.cz: Váš úřad před časem oznámil, že v roce 2020 vyšle na Mars další vozítko, dvojče Curiosity, co bude jeho úkolem?

Řídící tým bude sestaven až v příštím roce. Během roku 2013 by měly být rovněž stanoveny vědecké cíle budoucí mise.

Přistání a napětí v řídícím centru:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy