Vozítko Curiosity narazilo na Marsu na "světodějný" objev

ČTK ČTK
21. 11. 2012 16:45
Na rudé planetě mohly být objeveny stopy dávného života
Svět v napětí očekává podrobnosti o "historickém" objevu, který vozítko na Marsu údajně učinilo.
Svět v napětí očekává podrobnosti o "historickém" objevu, který vozítko na Marsu údajně učinilo. | Foto: Reuters

New York - Napjaté očekávání "dějinného objevu", na který údajně na Marsu narazilo americké robotické vozítko Curiosity, ve středu ovládlo americká média. Horečné spekulace odstartoval sám vědecký šéf mise John Grotzinger, jenž se novinářům svěřil s očekáváním objevu, který "zatřese zeměkoulí".

"Máme údaje zralé k zápisu do dějepisů, vypadá to zatraceně dobře," řekl Grotzinger reportérům rozhlasové stanice NPB, aniž poodhalil další detaily.

Údajně světodějný objev má na svém kontě analytická laboratoř, která je jedním z hlavních výzkumných modulů vozítka. Aparát dokáže odebírat vzorky skal a půdy na Marsu a na základě jejich rozboru stanovit přesné složení včetně určení obsahu prvků vázaných na živé organismy.

Grotzingerův výrok vyvolal velký zájem médií, spekuluje se hlavně o nálezu organického materiálu či stop dávného života. Vědecký šéf mise ale o podrobnostech zatím zarytě mlčí. Podle NPB k tomu má dobrý důvod, protože jakoukoli novou informaci od Curiosity je třeba pečlivě a pokud možno opakovaně prověřovat.

Vozítko Curiosity, vyrobené v USA nákladem 2,5 miliardy dolarů, přistálo na povrchu rudé planety počátkem letošního srpna. V blízkosti Galeova kráteru se má pohybovat po dobu nejméně dvou let. Robot je vybaven deseti vědeckým nástroji, jeho výzkumným "srdcem" je ale analytická laboratoř SAM určená k rozboru marsovského povrchu. Právě výzkumný modul SAM je podle Grotzingera odpovědný za nový senzační objev.

Podle televizní stanice Fox může trvat týdny, než se široká veřejnost podrobnosti o šokujícím nálezu na Marsu dozví. Internetový magazín Wired tipuje, že tajemství bude odhaleno někdy mezi 3. a 7. prosincem, kdy se v kalifornském San Francisku bude konat konference Americké geofyzikální unie.

Svět by prý ale neměl ztrácet trpělivost. Vědci jsou podle Wired povídaví lidé a málokdy odolají pokušení svými objevy se hned "za tepla" pochlubit.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy