Curiosity našla na Marsu stopy uhlíku. Odkud pochází?

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 12. 2012 21:40
Pojízdná laboratoř dokončila na Marsu první chemický rozbor odebrané půdy
Foto: Reuters

San Francisco - Marsovské vozítko Curiosity dokončilo první chemický test půdy odebrané z povrchu rudé planety. Vědci našli stopy uhlíkových sloučenin, ale musejí teprve určit, zda pocházejí skutečně z půdy Marsu, nebo byly na planetu dopraveny odjinud.

Oznámila to agentura AP s odvoláním na jednání Americké geofyzikální unie v kalifornském San Francisku.

Podle sdělení odborníků analýza nepřinesla žádná překvapení a neukázala ani jednoznačnou přítomnost chemických látek, které jsou stavebními kameny při vzniku života.

"I když jsme našli organickou sloučeninu, musíme nejdřív zjistit, jestli je skutečně z Marsu," řekl na konferenci vědecký šéf mise John Grotzinger.

Podle agentury AFP je třeba vyloučit možnost, že látka pochází z jiné planety sluneční soustavy či dokonce že ji na povrch Marsu dopravila ze Země sama sonda Curiosity.

Hledání složitějších sloučenin

Ještě složitější podle Grotzingera bude určit, zda jde o biologický materiál. "Je velmi málo pravděpodobné, že bychom našli stopy života nebo byť i jednoduchou organickou sloučeninu ve skalách," řekl americký vědec.

Podle expertů je větší šance na zjištění složitějších sloučenin u hory Mount Sharp; k úpatí pět kilometrů vysoké hory se ale Curiosity dostane až počátkem příštího roku.

Sám Grotzinger před dvěma týdny vyvolal senzaci prohlášením, že Curiosity zaznamenala při zkoumání planety objev, který "zatřese zeměkoulí". I když bližší podrobnosti neuvedl, objevily se spekulace, že vozítko narazilo na stopy složitějších organických sloučenin.

Grotzingerovi kolegové později existenci světodějných důkazů o životě na Marsu popřeli. Grotzinger nyní řekl, že byl ohlasem svého výroku překvapen.

Stopy vody a dalších látek

Podle vědců Curiosity v první analýze půdy objevila také vodu a směs dalších chemických látek, například síry a chloru. Aparát odebral vzorky z okolí Galeova kráteru, tedy v oblasti ještě několik kilometrů vzdálené od konečného cíle výpravy, kterým je právě hora Mount Sharp.

Tunové vozítko přistálo počátkem srpna poblíž rovníku Marsu. Jeho hlavním cílem je v následujících nejméně dvou letech pátrat po možné existenci života. Jde o první astrobiologickou misi NASA od 70. let, kdy USA vyslaly do kosmu sondy Viking.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy