Chicago - Bývalý guvernér amerického státu Illinois Rod Blagojevich byl odsouzen za korupci a podvody k trestu odnětí svobody na čtrnáct let.
Porota ho v červnu shledala vinným v sedmnácti bodech obžaloby včetně pokusu prodat senátorský mandát za stát Illinois, který se uvolnil poté, co byl jeho původní držitel Barack Obama zvolen prezidentem.
Podle BBC je pravděpodobné, že Blagojevich si neodslouží trest ve státě Illinois, ale půjde do věznice mimo něj. Ve vězení bude osm hodin denně vykonávat manuální práci s hodinovou mzdou 12 centů a bude na cele s ostatními vězni.
Jeho předchůdce v úřadu guvernéra byl také uvězněn za korupci. V posledních čtyřiceti letech putovali do vězení celkem čtyři illinoiští guvernéři, nejvyšší trest z nich ale dostal Blagojevich.
Stát Illinois a město Chicago jsou považovány za nejzkorumpovanější místa v USA.
Asi se odvolá
Pětapadesátiletý Blagojevich by měl nastoupit k výkonu trestu 16. února příštího roku a musí si odsedět nejméně 12 let, než bude moci být propuštěn.
Očekává se však, že tento bývalý právník, který byl dvakrát za Demokratickou stranu zvolen guvernérem státu Illinois - poprvé v roce 2002 - se proti výši rozsudku odvolá.
Blagojevich ve středu v soudní síni prosil soudce Jamese B. Zagela o slitování. "Můj život je zruinovaný, minimálně teď. Má politická kariéra skončila a nemohu už být dál ani právníkem. Nemůžeme si už dovolit dům, v kterém žijeme. Zkoušíme ho prodat," řekl soudci a dodal, že "udělal hrozné chyby".
Soudce Zagel před vynesením rozsudku prohlásil, že přijímá Blagojevichovu omluvu, ale že přišla "příliš pozdě".
Jeden z Blagojevichových blízkých spolupracovníků jménem Antoin Rezko byl minulý měsíc odsouzen k deseti letům vězení za nekalé praktiky při vymáhání příspěvků na politické kampaně svého šéfa.
Obhajoba se pokoušela soud přesvědčit, že Blagojevich se dostal na zcestí právě kvůli svým spolupracovníkům. Zagel to však odmítl s tím, že páchal kriminální činy s Rezkem i bez něj.
Neobměkčilo ho ani tvrzení obhajoby, že bývalý guvernér státu Illinois byl již dostatečně potrestán tím, že je finančně zruinován a zesměšňován v celé Americe.
"Zlatá příležitost"
Blagojevich byl zatčen v roce 2008, když byl ještě ve funkci. V té zůstal oficiálně až do roku 2009, kdy ho legislativa státu Illinois odvolala z úřadu.
Jako guvernér měl právo jmenovat někoho do amerického Senátu za Baracka Obamu, který byl v roce 2008 zvolen prezidentem, a proto se musel vzdát svého senátorského křesla.
Blagojeviche, podezřelého z rozsáhlé korupce, tehdy už odposlouchávala FBI. Guvernér na těchto odposleších mluví o jmenování nového senátora za stát Illinois jako o "zlaté příležitosti".
V tomto duchu pak podle důkazů požadoval od stoupenců kongresmana Jesse Jacksona mladšího 1,5 milionu dolarů za to, že ho jmenuje novým senátorem za stát Illinois.
Peníze chtěl použít pro potřeby své další politické kariéry. Nikdy je však neviděl, protože záhy nato byl zatčen.
Poté spustil velkou kampaň ve sdělovacích prostředcích, v nichž se až do středečního přelíčení snažil každého přesvědčit, že se nedopustil ničeho nezákonného.
Po rozsudku setřel své ženě Patti slzy z tváře a řekl: "Porota mě shledala vinným a já to přijímám." Ani tentokrát však vinu v pravém slova smyslu nepřiznal.