Nižší kvalita, nebo jen jiný recept? Země Visegrádu tlačí na směrnici EU o stejném složení potravin

Zahraničí Aneta Zachová, Zahraničí
18. 10. 2017 21:32
Jednou kečup obsahuje 8,6 procenta sušiny, jindy 6,7 procenta. V prvním případě se prodává v Rakousku, ve druhém v Česku - jenže pod jednou značkou a ve stejném obalu. Problém dvojího složení potravin řešili minulý týden v Bratislavě zástupci visegrádské čtyřky i potravinářů. Česká vláda prosazuje, aby se upravila směrnice o nekalých obchodních praktikách. To však zatím Evropská komise nechce. Její šéf Jean-Claude Juncker ale už připouští, že dvojí kvalita potravin je v EU nepřípustná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Bratislava/Praha - Čím dál častěji se objevují srovnání potravin z různých koutů Evropské unie. A ukazují, že stejný obal ještě nezaručuje stejný obsah.

Naposledy si v polovině října nechalo české ministerstvo zemědělství vypracovat studii, která se zaměřila hlavně na výrobky privátních značek supermarketů. 

Špatně z ní vyšel například kečup značky Clever, který se prodává v obchodech Billa.

Rakouská verze obsahovala 8,6 procenta sušiny, zatímco česká jen 6,7 procenta. Ve výsledku to znamená, že kečup pro české zákazníky byl vyroben z výrazně menšího množství rajčat než ten pro naše sousedy.

Výrobci však argumentují, že různé složení ještě neznamená horší kvalitu. "V debatě o tomto problému se dost pomíchaly pojmy 'kvalita' a 'recept'," tvrdí například Hubert Weber, šéf organizace FoodDrinkEurope, která zastupuje potravináře v EU.

Problém měl ujasnit Spotřebitelský summit, který se konal minulý týden v Bratislavě.

Na páteční schůzku dorazili jak vysocí představitelé zemí visegrádské čtyřky, tak zástupci potravinářů.

Chceme se přizpůsobit chuti zákazníků

Právě ti často tvrdí, že potraviny mají různé složení v různých zemích Evropské unie, protože lidé mají i různé chutě.

"Tvrzení, že máme jinou kvalitu vody nebo jiné chutě, jsou absolutně neakceptovatelná a neopodstatněná," uvedl k tomu slovenský premiér Robert Fico.

Zmíněný příklad s kečupem není jediný. Poslední srovnání ministerstva zemědělství také ukázalo, že konzervy s ananasem značky Korrekt, která se prodává v obchodech Globus, mají v Česku menší výživovou hodnotu než v Německu.

Zároveň však lidé, kteří se srovnávání zúčastnili, uvedli, že jim německý ananas chutnal víc. 

Je potřeba nová směrnice?

Podle eurokomisařky Věry Jourové, která také promluvila na summitu o potravinách, jsou podobné případy příkladem nekalé obchodní praktiky. A zasáhnout se proti nim dá pomocí stejnojmenné směrnice.

"To je můj plán, použít stávající legislativu," řekla novinářům Jourová.

Česko ale namítá, že směrnici o nekalých obchodních praktikách je potřeba revidovat.

"Její současná podoba podle našeho názoru neumožňuje dostatečný postih nekalého jednání," zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka. "Je nutné, aby se přistoupilo k její novelizaci."

A právě to může být problém. Například europoslankyně Dita Charanzová je k tvorbě nové legislativy skeptická.

"Nejprve bychom měli využít současné předpisy, a ne budovat novou robustní legislativu," upozornila. "Ta by musela projít zdlouhavým procesem schvalování," dodala.

Juncker: Je to nepřípustné

Na problémy s dvojím složením potravin už od roku 2013 opakovaně upozorňuje Evropský parlament. Jako první téma otevřela česká europoslankyně Olga Sehnalová.

Evropská komise dlouho odmítala problém řešit s tím, že jde o záležitost výhradně národních institucí.

Letos v červenci ale došlo k průlomu, když šéf komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že dvojí kvalita není v Evropské unii přípustná.

"O problému dvojí kvality potravin již nikdo nepochybuje, ani Evropská komise. Období získávání důkazů je tedy za námi a nyní je na čase jejich využití," uvádí k tomu Sehnalová.

Milion eur na testy

Evropská komise chce ale vše řešit pomocí stávající směrnice - tak, jak to v pátek prezentovala i eurokomisařka Jourová.

V září Brusel vydal návod, jak mají členské státy postupovat v boji proti dvojí kvalitě potravin: aplikovat směrnici o nekalých obchodních praktikách.

Kromě toho komise nabízí členským zemím milion eur (zhruba 26 milionů korun) na provádění podobných průzkumů, s jakými přichází české ministerstvo zemědělství.

"Chceme státy podpořit nejen legislativním základem, ale také finančně, aby mohly provádět srovnávací testy produktů," uvedla na summitu Jourová.

Více důkazů podle ní povede k většímu tlaku na výrobce.

"Veřejné mínění je hlavní silou, která může zapůsobit na ty nejdůležitější, tedy na samotné výrobce," zdůrazňuje i europoslankyně Sehnalová.  

Cenu másla ovlivňuje vysoká poptávka z Číny a mediální hysterie. Dvojí kvalitu potravin už řeší šéf Evropské komise, říká Marian Jurečka | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 58 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy