Juncker se postavil za Čechy. Zaslouží si stejně kakaa v čokoládě jako ostatní, řekl

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že Brusel přijde do konce září s plánem na zrychlení deportace migrantů, kteří nemají nárok na azyl v Evropě. Juncker také ocenil Itálii, která se potýká s množstvím migrantů připlouvajících z Libye. "Itálie zachraňuje čest Evropy," řekl. Ve svém projevu o stavu EU mluvil i o dvojím složení potravin na západě a východě Evropy nebo o nutnosti rozšíření schengenského prostoru o Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.
Předseda Evropské komise Juncker: Češi si zaslouží stejně kakaa v čokoládě | Video: European Commission

Štrasburk - Evropská komise přijde do konce měsíce s návrhy, jak zesílit vracení těch, kdo nemají v Evropské unii právo na azyl. Uvedl to ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Zdůraznil ale zároveň, že Evropa není a nestane se pevností. Zůstane naopak kontinentem solidarity, kde najdou útočiště ti, kteří jej skutečně potřebují. Ti, kteří takový nárok nemají, se podle Junckera musí vrátit do svých zemí.

Předseda komise ve svém obsáhlém projevu o stavu Evropské unie mluvil taky o dvojím složení potravin nebo o rozšiřování schengenského prostoru.

Věnoval se i Středozemnímu moři a trase mezi Itálií a Libyí, kterou často využívají migranti. "Itálie zachraňuje čest Evropy," řekl.

Juncker kromě jiného zdůraznil, že je třeba rychle zlepšit podmínky uprchlíků ve střediscích v severoafrické Libyi. Je to podle něj společnou odpovědností Evropy a komise hodlá v této věci úzce spolupracovat s OSN.

Juncker zároveň odmítl dělení Evropské unie na západ a východ kvůli rozdílným postojům k přijímání uprchlíků. Zdůraznil, že všechny státy mají stejná práva i povinnosti. "Rozsudky soudů musí být respektovány," prohlásil Juncker v narážce na to, že Soudní dvůr EU nedávno odmítl žalobu Slovenska a Maďarska proti povinným kvótám na přijímání uprchlíků.

Kvůli nerespektování schválených kvót komise hrozí žalobou Česku, Polsku a Maďarsku. Tedy zemím, které uprchlíky na základě kvót odmítají přijímat.

Češi si zaslouží stejně kakaa jako Němci

Šéf Evropské komise se však zastal Čechů a dalších zemí visegrádské čtyřky, které si opakovaně stěžují na různou kvalitu stejných výrobků na východě a západě Evropské unie.

Podle Junckera by v Evropské unii neměli existovat "spotřebitelé druhé kategorie". Evropská komise proto pomůže národním inspekcím v zemích, které si na praxi firem stěžují.

"Češi si zaslouží stejné množství kakaa ve své čokoládě jako ostatní," řekl Juncker.

Nedávná studie českého ministerstva zemědělství ukázala, že například Tulip Luncheon meat z Německa obsahuje vepřové maso, zatímco v tom českém je velká část vepřového masa nahrazena drůbežím a vepřovým separátem.

V německých rybích prstech Iglo zase najde spotřebitel víc masa, než když si je koupí v Česku.

Premiéři Česka a dalších zemí středoevropské visegrádské čtyřky proto vyzvali, aby Evropská komise podobnou praxi zakázala.

Momentálně může výrobce do různých zemí dodávat potraviny s různým složením, pokud to jasně uvede na jejich obale. Brusel může zakročit jen tehdy, pokud by konkrétní výrobek ohrožoval zdraví spotřebitele.

Což není případ různého složení potravin.

Komise ale tvrdí, že samy národní úřady na ochranu spotřebitele můžou už teď proti praxi zasáhnout, pokud prokážou, že firmy zákazníky klamou a zboží inzerují jako stejně kvalitní.

Co však vyvolalo nelibost Čechů na sociální síti Twitter, je fakt, že Juncker připomněl, že příští rok Litva a Lotyšsko oslaví 100 let od svého vzniku. Stejným výročím se přitom pochlubí i Československo, na které však šéf komise zapomněl.

Turci v EU nebudou

Juncker se krátce věnoval i rozšiřování schengenského prostoru. Podle něj je třeba, aby se do Schengenu rychle připojili i Bulhaři a Rumuni.

Plné členství v evropském prostoru bez vnitřních hranic si podle názoru šéfa komise zaslouží taky Chorvatsko, a to ve chvíli, kdy splní všechny potřebné podmínky.

Naopak Turecko se podle Junckera vzdaluje možnosti stát se členem Evropské unie. Prioritou pro vstup do EU je totiž právní stát, řekl.

"EU vždy nabídne pomocnou ruku tureckému lidu, ale samo Turecko vytváří takovou situaci, která vede k neúspěchu vstupních rozhovorů," dodal Juncker.

Pozor na investice z Číny

Předseda komise taky potvrdil, že Evropa dál zůstává otevřená volnému obchodu.

EU podle něj začne vyjednávat o uzavření dohod o volném obchodu s Austrálií a Novým Zélandem. Chce taky dokončit jednání s Mexikem a zeměmi Jižní Ameriky, které jsou sdružené v organizaci Mercosur.

Podle Junckera ale EU nesmí být naivní vůči investicím ze třetích zemí. Navrhl, aby mohly státy unie snadněji stopnout nákupy strategických evropských firem cizími společnostmi. Toto opatření míří hlavně na Čínu.

Snahou premiéra Roberta Fica je nebýt v jedné skupině s Polskem a Maďarskem. Mít euro nestačí, říká Matúš Kostolný, šéfredaktor Denníku N. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy