Jourová: Uděláme zátah na potraviny, které mají horší kvalitu pro Česko než na Západě

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
16. 9. 2017 14:55
Eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová slíbila, že Evropská unie během příštího roku uvolí jeden milion eur na testování kvality potravin. Pokud se prokáže, že firma dodává jiné složení totožného výrobku na východní a západní trhy, bude muset kvalitu dorovnat. Podrobnosti říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Není Nutella jako Nutella. (ilustrační foto)
Není Nutella jako Nutella. (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v tomto týdnu uvedl, že dvojí kvalita potravin je v EU nepřípustná. Jaké má jeho prohlášení dopad na Česko?

Věra Jourová: Dopad to má ten, že bude moci vydat vodítko, které zpřesní použití stávající legislativy na ochranu spotřebitele. Přišla jsem na to, že jsem nejlépe legislativně vybavená k tomu, abychom udělali zátah na konkrétní výrobky. Pan Junker mi mezi čtyřma očima řekl, že dvojí kvalitu potravin považuje za diskriminaci, kterou nesmíme tolerovat. A že není možné mít výrobky různé kvality.

Jak se země východní Evropy podařilo přesvědčit ty západní, které tento problém nemají, že se mají zabývat dvojí kvalitou?

Urazili jsme dlouhou cestu. Velmi často se ozývalo ze zemí, kterých se problém netýká, že to je marginální záležitost. Hodně tady pomohly testy, které existenci dvojí kvality prokázaly. Šlo o české testy, slovenské, chorvatské, teď dělali průzkum i v Maďarsku. Vidím změny postojů ministrů zemědělství, když se k tématu vyjadřují na jednotlivých radách. Silou faktů a argumentů se mění jejich postoj, protože předtím pro ně byla dvojí kvalita dojmologie, že se někdo cítí ukřivděn…

Navrhujete směrnici, kterou by měly přijmout členské státy. Jak by fungovala?

Nechci slibovat novou legislativu. Podle mého názoru jsme našla způsob, jak použít již platnou. A na základě ní dát metodiku národním inspekcím, aby šly po konkrétním výrobcích a produktech. Směrnice o neférových obchodních praktikách by měla být promítnuta do národních zákonů na ochranu spotřebitele. Letos dáme metodiku národním inspekcím. Aby mohly jít po konkrétních případech už během příštího roku, poskytneme jim peníze.

Jak by byla potrestaná firma, která by klamala spotřebitele?

Firma bude muset zvýšit kvalitu u produktu, kde je snížená. Směrnice je zastřešující legislativou zákona, která chrání spotřebitele. Pokud by firma pochybila, bylo by to klamání spotřebitele.

To jí nařídíte?

Jistě. My říkáme, že pokud nejsou prokazatelné důvody jako chuťové preference nebo zdrojové suroviny, tak pod stejnou značkou nemůže být dvojí složení. Podle mého názoru by nařízení bylo nejlepším způsobem. Sankce si stanovuji členské státy samy podle vlastni vůle - evropské právo pouze vyžaduje, aby byly účinné, přiměřené a odrazující. Chceme z evropského trhu vymýtit ty případy, kdy ve výrobcích je méně masa nebo kakaa. Týká se to značek, kde spotřebitelé očekávají, že když si koupí šťávu, tak tam bude ovocná složka a ne náhražka.

A když firmy řeknou, že za rozdílným složení stojí odlišná chuťová preference?

Tak je na inspekcích jednotlivých států, aby se s tím popasovaly. Podle mého názoru by měly trvat na velmi jasné argumentaci. Jednala jsem s výrobci a prodejci. Mají velké obavy, aby značky nebyly poškozené. Takže věřím tomu, že tlak, který vyvíjíme, může přinést zásadní změny, aniž bychom musely přistupovat k nějakým sankcím. Nechci žádný kobercový nálet na výrobce, řešit se bude případ od případu.

Značka má být nositelem kvality a vyrábět stejně pro všechny, Výsledky testování mě překvapily, takovou rozdílnost jsme nečekali. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy