Jourová: Uděláme zátah na potraviny, které mají horší kvalitu pro Česko než na Západě

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
16. 9. 2017 14:55
Eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová slíbila, že Evropská unie během příštího roku uvolí jeden milion eur na testování kvality potravin. Pokud se prokáže, že firma dodává jiné složení totožného výrobku na východní a západní trhy, bude muset kvalitu dorovnat. Podrobnosti říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Není Nutella jako Nutella. (ilustrační foto)
Není Nutella jako Nutella. (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v tomto týdnu uvedl, že dvojí kvalita potravin je v EU nepřípustná. Jaké má jeho prohlášení dopad na Česko?

Věra Jourová: Dopad to má ten, že bude moci vydat vodítko, které zpřesní použití stávající legislativy na ochranu spotřebitele. Přišla jsem na to, že jsem nejlépe legislativně vybavená k tomu, abychom udělali zátah na konkrétní výrobky. Pan Junker mi mezi čtyřma očima řekl, že dvojí kvalitu potravin považuje za diskriminaci, kterou nesmíme tolerovat. A že není možné mít výrobky různé kvality.

Jak se země východní Evropy podařilo přesvědčit ty západní, které tento problém nemají, že se mají zabývat dvojí kvalitou?

Urazili jsme dlouhou cestu. Velmi často se ozývalo ze zemí, kterých se problém netýká, že to je marginální záležitost. Hodně tady pomohly testy, které existenci dvojí kvality prokázaly. Šlo o české testy, slovenské, chorvatské, teď dělali průzkum i v Maďarsku. Vidím změny postojů ministrů zemědělství, když se k tématu vyjadřují na jednotlivých radách. Silou faktů a argumentů se mění jejich postoj, protože předtím pro ně byla dvojí kvalita dojmologie, že se někdo cítí ukřivděn…

Navrhujete směrnici, kterou by měly přijmout členské státy. Jak by fungovala?

Nechci slibovat novou legislativu. Podle mého názoru jsme našla způsob, jak použít již platnou. A na základě ní dát metodiku národním inspekcím, aby šly po konkrétním výrobcích a produktech. Směrnice o neférových obchodních praktikách by měla být promítnuta do národních zákonů na ochranu spotřebitele. Letos dáme metodiku národním inspekcím. Aby mohly jít po konkrétních případech už během příštího roku, poskytneme jim peníze.

Jak by byla potrestaná firma, která by klamala spotřebitele?

Firma bude muset zvýšit kvalitu u produktu, kde je snížená. Směrnice je zastřešující legislativou zákona, která chrání spotřebitele. Pokud by firma pochybila, bylo by to klamání spotřebitele.

To jí nařídíte?

Jistě. My říkáme, že pokud nejsou prokazatelné důvody jako chuťové preference nebo zdrojové suroviny, tak pod stejnou značkou nemůže být dvojí složení. Podle mého názoru by nařízení bylo nejlepším způsobem. Sankce si stanovuji členské státy samy podle vlastni vůle - evropské právo pouze vyžaduje, aby byly účinné, přiměřené a odrazující. Chceme z evropského trhu vymýtit ty případy, kdy ve výrobcích je méně masa nebo kakaa. Týká se to značek, kde spotřebitelé očekávají, že když si koupí šťávu, tak tam bude ovocná složka a ne náhražka.

A když firmy řeknou, že za rozdílným složení stojí odlišná chuťová preference?

Tak je na inspekcích jednotlivých států, aby se s tím popasovaly. Podle mého názoru by měly trvat na velmi jasné argumentaci. Jednala jsem s výrobci a prodejci. Mají velké obavy, aby značky nebyly poškozené. Takže věřím tomu, že tlak, který vyvíjíme, může přinést zásadní změny, aniž bychom musely přistupovat k nějakým sankcím. Nechci žádný kobercový nálet na výrobce, řešit se bude případ od případu.

Značka má být nositelem kvality a vyrábět stejně pro všechny, Výsledky testování mě překvapily, takovou rozdílnost jsme nečekali. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 54 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy