Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Co se ve Velké Británii změní po vystoupení z EU?

To záleží na dohodě, jakou Británie a EU uzavřou.

V každém případě ale ve Velké Británii přestane platit evropská legislativa, přinejmenším její výrazná část.

Británie bude moci uzavírat dvoustranné obchodní dohody. S výjimkou EU a jejích členských zemí, které spojuje společná obchodní politika.

S Evropskou unií chtěla vláda premiérky Mayové dohodnout novou smlouvu o volném obchodu. Dosavadní britský návrh - volný pohyb zboží a služeb bez volného pohybu osob - ale Brusel zásadně odmítl.

Britové vystoupením z EU na jedné straně ušetří patnáct miliard liber, které ročně platili do společné unijní pokladny. Na druhou stranu ale přijdou o unijní dotace, což se může citelně dotknout například britských zemědělců nebo některých regionů.

Velké spory se povedou o tzv. londýnskou City, tedy sídlo řady klíčových finančních společností a institucí. Brusel nechce, aby centrum finančních služeb unie leželo mimo její území. O nové umístění usilují například Francouzi a Poláci.

"Naštěstí pro Brity vyjednávají o odchodu ve chvíli, kdy je jejich ekonomika v růstu a nemusí řešit recesi," připomíná česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). "Důsledky brexitu budeme moci posoudit až po deseti a více letech."

 

Právě se děje

Další zprávy