Co se ve Velké Británii změní po vystoupení z EU?
To záleží na dohodě, jakou Británie a EU uzavřou.
V každém případě ale ve Velké Británii přestane platit evropská legislativa, přinejmenším její výrazná část.
Británie bude moci uzavírat dvoustranné obchodní dohody. S výjimkou EU a jejích členských zemí, které spojuje společná obchodní politika.
S Evropskou unií chtěla vláda premiérky Mayové dohodnout novou smlouvu o volném obchodu. Dosavadní britský návrh - volný pohyb zboží a služeb bez volného pohybu osob - ale Brusel zásadně odmítl.
Britové vystoupením z EU na jedné straně ušetří patnáct miliard liber, které ročně platili do společné unijní pokladny. Na druhou stranu ale přijdou o unijní dotace, což se může citelně dotknout například britských zemědělců nebo některých regionů.
Velké spory se povedou o tzv. londýnskou City, tedy sídlo řady klíčových finančních společností a institucí. Brusel nechce, aby centrum finančních služeb unie leželo mimo její území. O nové umístění usilují například Francouzi a Poláci.
"Naštěstí pro Brity vyjednávají o odchodu ve chvíli, kdy je jejich ekonomika v růstu a nemusí řešit recesi," připomíná česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). "Důsledky brexitu budeme moci posoudit až po deseti a více letech."