Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Co brexit prakticky změní na pobytu Čechů v Británii?

Britská velvyslankyně v ČR Ian Thompsonová se zatím přímé odpovědi vyhýbá. V rozhovoru pro Aktuálně.cz řekla, že budoucí práva a postavení Čechů žijících ve Velké Británii se budou odvíjet i od pozice Britů, kteří naopak žijí v členských státech EU včetně České republiky.

Experti očekávají, že dojde k omezení volného pohybu osob mezi Británii a EU. Britská premiérka Mayová už oznámila, že chce počet nových imigrantů omezit na 100 000 osob ročně. To se ale může ještě změnit s ohledem na to, že konzervativci Mayové vyšli z parlamentních voleb s neuspokojivým výsledkem.

Nicméně není příliš pravděpodobné, že by Londýn zavedl pro občany Evropské unie turistická víza, protože by tím poškodil svůj sektor služeb.

"Obě strany budou prosazovat především práva pro své občany," říká česká europoslankyně Martina Dlabajová (ANO). "Nejedná se ale pouze o občany s trvalým pobytem v Británii. Brexit ovlivní a pravděpodobně velmi omezí právě i studium a studijní pobyty v Británii."

 

Právě se děje

Další zprávy