Zásadní jednání o brexitu začíná, má Mayová slabší pozici než Brusel? Přehledné otázky a odpovědi

Radim Klekner Zahraničí Radim Klekner, Zahraničí
19. 6. 2017 9:28
V pondělí oficiálně začaly rozhovory mezi Británií a Evropskou unií o tzv. brexitu. Británii zastupuje vyjednávač David Davis, šéfem vyjednávačů Evropské komise je zase Michel Barnier. Londýn má ale slabší pozici než ještě před několika dny. Vše změnily mimořádné parlamentní volby ve Velké Británii, ve kterých konzervativci premiérky Theresy Mayové přišli o většinu. Jaký dopad to bude mít na jednání v Bruselu? A co Brity k odchodu z EU vlastně vedlo? Hlavní otázky a odpovědi v přehledu.
Foto: Reuters

Co bude brexit znamenat pro zbytek EU?

Tzv. tvrdý brexit by znamenal omezení anebo úplný konec volného pohybu osob mezi Británií a EU. V případě, že se Londýn s Bruselem nedohodnou na smlouvě o volném obchodu, zavedou obě strany dovozní cla, takže mnohé výrobky podraží.

Řada firem z evropské sedmadvacítky taky bude muset přestěhovat své pobočky z Británie zpět na starý kontinent. Citelně se to dotkne například Německa. Bavorská BMW má na ostrovech několik závodů a německé finanční a pojišťovací koncerny v Británii zaměstnávají kolem 60 tisíc osob. 

Silně bude postiženo brexitem Nizozemsko, pro které je Británie třetím největším exportním trhem.

Brexit může naopak potěšit bankéře v Lucembursku a Francii, kteří díky němu určitě posílí svůj vliv.

Země tzv. Visegrádské skupiny ze střední Evropy včetně Česka už v Bruselu pohrozily, že budou vetovat jakoukoli smlouvu o brexitu, pokud Londýn neumožní mezi Británií a EU dál volný pohyb osob. Hájí tím nejen své občany, ale hlavně Poláky. V Británii jich v současnosti žije kolem 850 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy