Trest smrti v číslech: Který stát popravuje nejvíce a jak jsou na tom země EU

Radim Klekner Jan Kačer Helena Truchlá Radim Klekner, Jan Kačer, Helena Truchlá
3. 3. 2019 15:04
V roce 2017 byla ve světě popravena podle oficiálních čísel téměř tisícovka lidí. Údaje ale neposkytla Čína, která je považována za zemi s nejvyšším počtem odsouzenců na smrt. Odhaduje se, že v Číně jich mohou být tisíce. Evropský parlament, který popravy dlouhodobě odsuzuje, tento týden hostil sedmý celosvětový kongres proti trestu smrti.
Foto: Thinkstock

Argumenty pro a proti

Pro trest smrti jsou zejména arabské a asijské země a také USA. Podle výzkumu Gallupova ústavu z roku 2016 tam tento trest podporuje 60 procent dotazovaných. Opětovné zavedení trestu smrti požadují vzhledem k brutální válce drogových gangů, která si každý rok vyžádá životy několika tisíc lidí, Mexičané. Nárůst kriminality vede ke stejném požadavkům v Brazílii či Jihoafrické republice.

O znovuzavedení trestu uvažuje Turecko a Filipíny.

Jeho stoupenci argumentují tím, že za některé zločiny, jako je vražda dítěte či masová vražda, nemůže být jiný trest, ať už proto, že jde o odstrašující opatření, ekvivalentní odplatu nebo prevenci, neboť vrah odsouzený pouze k trestu vězení může uprchnout a zabíjet znovu.

Zastánci eugeniky přicházejí s tak pochybnými tvrzeními, jako je možnost snížení kriminality v důsledku redukce genů, které podporují trestnou činnost.

Odpůrci trestu smrti poukazují na to, že popravou se stát dopouští stejného zločinu jako vrah a že se jedná pouze o akt pomsty. Argumentují také možností justičního omylu, kdy si zejména méně majetní lidé nemohou dovolit kvalitního právníka, který by jejich případnou nevinu prokázal.

OSN přijala v letech 2007 a 2008 rezoluce požadující zrušení trestu smrti celosvětově.

 

Právě se děje

Další zprávy