Trest smrti v číslech: Který stát popravuje nejvíce a jak jsou na tom země EU

Radim Klekner Jan Kačer Helena Truchlá Radim Klekner, Jan Kačer, Helena Truchlá
3. 3. 2019 15:04
V roce 2017 byla ve světě popravena podle oficiálních čísel téměř tisícovka lidí. Údaje ale neposkytla Čína, která je považována za zemi s nejvyšším počtem odsouzenců na smrt. Odhaduje se, že v Číně jich mohou být tisíce. Evropský parlament, který popravy dlouhodobě odsuzuje, tento týden hostil sedmý celosvětový kongres proti trestu smrti.
Foto: Reuters

Co podniká Evropský parlament

Evropský parlament pravidelně hostí fóra na podporu zrušení nejvyššího trestu a brojí proti zemím, které tak doposud neučinily. Parlamentní Usnesení o trestu smrti z roku 2015 kupříkladu odsoudilo jeho použití k potlačení opozice a na základě náboženské víry, homosexuality nebo cizoložství.

Europarlament důrazně podporuje všechny kroky, které EU podniká při zákazu obchodování se zbožím, jež lze použít k mučení a výkonu trestu smrti. Pomáhá nevládním organizacím monitorujícím situaci v zemích, kde se stále popravuje.

Obchodní politiku používá unie jako páku na ty země, které nedodržují lidská práva včetně práva na život. EU financuje nemalými částkami kampaně za zrušení trestu smrti po celém světě.

Jako stálý pozorovatel v OSN podporuje EU na půdě světové organizace všechny rezoluce a aktivity, jež by mohly vést ke globálnímu zákazu trestu smrti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy