Složité vyjednávání začalo. Tito politici mají šanci nahradit Junckera v čele komise

Zahraničí Helena Truchlá Zahraničí, Helena Truchlá
Aktualizováno 1. 6. 2019 12:09
Na úterním summitu lídrů členských zemí v Bruselu začalo složité vyjednávání o obsazení nejvyšších unijních postů. Premiéři a prezidenti by se měli zhruba do měsíce shodnout na kandidátovi na nejvlivnější pozici předsedy Evropské komise. Toho pak musí v novém složení ve funkci potvrdit Evropský parlament. Podívejte se, kdo má šanci post získat.
Budova Evropské komise v Bruselu.
Budova Evropské komise v Bruselu. | Foto: Reuters

Systém vedoucích kandidátů

Systém takzvaných vedoucích kandidátů (z německého výrazu Spitzenkandidat) se využíval už při předchozích volbách do Evropského parlamentu v roce 2014. Tehdy se předsedou komise stal lucemburský politik Jean-Claude Juncker (navržený evropskými lidovci). Podle tohoto systému by se šéfem Evropské komise měl automaticky stát politik, jehož na funkci už před eurovolbami navrhla ta frakce v Evropském parlamentu, která nakonec získá nejvíce hlasů. 

Rozhodující ve jmenovacím procesu je ale evropské právo. Podle Lisabonské smlouvy šéfa nové komise navrhuje Evropská rada, tedy summit lídrů členských zemí unie. Ti mohou k výsledkům voleb přihlédnout, nic je ale nezavazuje se jimi řídit. Předsedu komise následně schvaluje Evropský parlament.

Řada zemí EU koncept vedoucích kandidátů odmítá. Nejhlasitějším odpůrcem je francouzský prezident Emmanuel Macron, nesouhlasí s ním ani český premiér Andrej Babiš. "Já jsem toho názoru, že by tam neměli sedět lidi, kteří se živí celý život politikou a jsou odtržení od občanů," prohlásil Babiš již dříve o budoucím obsazení Evropské komise.

 

Právě se děje

Další zprávy