Boj o "nového Junckera": Merkelová a Macron se neshodli na tom, jak obsadit šéfa EK

ČTK ČTK
27. 5. 2019 21:44
Angela Merkelová chce, aby rozhodnutí o obsazení nejvyšších pozic v institucích Evropské unie padlo co nejrychleji. Německá kancléřka to dnes řekla v Berlíně s tím, že její vláda podporuje princip výběru předsedy Evropské komise z řad stranických lídrů. Agentura Reuters s odvoláním na spolupracovníka francouzského prezidenta ale uvedla, že Emmanuel Macron nepovažuje tento postup za automatický.
Foto: Aktuálně.cz

Podle kancléřky se strany německé vládní koalice - Merkelové CDU, její sesterská CSU i sociální demokracie (SPD) - hlásí k principu výběru předsedy Evropské komise z takzvaných spitzenkandidátů, tedy politiků, které jednotlivé evropské strany vyslaly do eurovoleb jako své lídry. "Evropská rada bere ohled na výsledek voleb," dodala Merkelová.

Lídrem Evropské lidové strany (EPP), která bude navzdory oslabení v novém Evropském parlamentu nadále nejsilnější frakcí, byl člen bavorské CSU Manfred Weber. Koaliční SPD ale dál podporuje lídra socialistů, současného místopředsedu EK Franse Timmermanse.

Podle německé kancléřky je třeba, aby se dohody na personálním obsazení nejvyšších funkcí v Evropské unii dosáhlo co nejrychleji. Nový Evropský parlament se sejde počátkem července a podle Merkelové by bylo dobré, aby do té doby šéfové států a vlád předložili svůj návrh.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na blízkého spolupracovníka francouzského prezidenta uvedla, že Macron a Merkelová se při dnešním telefonátu na potřebě rychlého obsazení nejvyšších postů v unijní exekutivě shodli, rozpor ale panuje ohledně způsobu výběru. Macron nechce, aby byl princip takzvaných spitzenkandidátů automatický. Reuters s odvoláním na zdroj z Elysejském paláce uvedl, že Macron věří, že dokáže získat na svou stranu většinu šéfů osmadvaceti států a vlád EU, kteří se sejdou v úterý v Bruselu. Ještě před odpoledním jednáním se francouzský prezident odděleně setká například s premiéry zemí visegrádské skupiny, tedy Česka, Polska, Maďarska a Slovenska.

Kromě Webera a Timmermanse se o funkci předsedy Evropské komise ucházeli ve volbách do Evropského parlamentu například i výrazné tváře liberální frakci ALDE Guy Verhofstadt a Margrethe Vestagerová či český europoslanec Jan Zahradil, který byl lídrem konzervativní frakce ECR. Před volbami se objevovaly spekulace, že Macron bude chtít nakonec prosadit do čela Evropské komise unijního brexitového vyjednavače Michela Barniera.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy