Boj o "nového Junckera": Merkelová a Macron se neshodli na tom, jak obsadit šéfa EK

ČTK ČTK
27. 5. 2019 21:44
Angela Merkelová chce, aby rozhodnutí o obsazení nejvyšších pozic v institucích Evropské unie padlo co nejrychleji. Německá kancléřka to dnes řekla v Berlíně s tím, že její vláda podporuje princip výběru předsedy Evropské komise z řad stranických lídrů. Agentura Reuters s odvoláním na spolupracovníka francouzského prezidenta ale uvedla, že Emmanuel Macron nepovažuje tento postup za automatický.
Foto: Aktuálně.cz

Podle kancléřky se strany německé vládní koalice - Merkelové CDU, její sesterská CSU i sociální demokracie (SPD) - hlásí k principu výběru předsedy Evropské komise z takzvaných spitzenkandidátů, tedy politiků, které jednotlivé evropské strany vyslaly do eurovoleb jako své lídry. "Evropská rada bere ohled na výsledek voleb," dodala Merkelová.

Lídrem Evropské lidové strany (EPP), která bude navzdory oslabení v novém Evropském parlamentu nadále nejsilnější frakcí, byl člen bavorské CSU Manfred Weber. Koaliční SPD ale dál podporuje lídra socialistů, současného místopředsedu EK Franse Timmermanse.

Podle německé kancléřky je třeba, aby se dohody na personálním obsazení nejvyšších funkcí v Evropské unii dosáhlo co nejrychleji. Nový Evropský parlament se sejde počátkem července a podle Merkelové by bylo dobré, aby do té doby šéfové států a vlád předložili svůj návrh.

Agentura Reuters dnes s odvoláním na blízkého spolupracovníka francouzského prezidenta uvedla, že Macron a Merkelová se při dnešním telefonátu na potřebě rychlého obsazení nejvyšších postů v unijní exekutivě shodli, rozpor ale panuje ohledně způsobu výběru. Macron nechce, aby byl princip takzvaných spitzenkandidátů automatický. Reuters s odvoláním na zdroj z Elysejském paláce uvedl, že Macron věří, že dokáže získat na svou stranu většinu šéfů osmadvaceti států a vlád EU, kteří se sejdou v úterý v Bruselu. Ještě před odpoledním jednáním se francouzský prezident odděleně setká například s premiéry zemí visegrádské skupiny, tedy Česka, Polska, Maďarska a Slovenska.

Kromě Webera a Timmermanse se o funkci předsedy Evropské komise ucházeli ve volbách do Evropského parlamentu například i výrazné tváře liberální frakci ALDE Guy Verhofstadt a Margrethe Vestagerová či český europoslanec Jan Zahradil, který byl lídrem konzervativní frakce ECR. Před volbami se objevovaly spekulace, že Macron bude chtít nakonec prosadit do čela Evropské komise unijního brexitového vyjednavače Michela Barniera.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy