Daněk odpovídal například na otázky, jak se mezi země rozdělují jednotlivá portfolia eurokomisařů a jak silné portfolio získal český kandidát Jozef Síkela (STAN).
"I mnohem menší státy než Česko dosahují opakovaně na zajímavější portfolia než doposud my. Z východního křídla EU to platí třeba o Lotyšsku (ekonomika, v minulém období výkonný místopředseda EK), Estonsku (zahraničí) nebo Slovensku (mezinárodní obchod)," uvedl Daněk.
Úspěšné malé země podle něj spojuje to, že se snaží stát součástí politického mainstreamu a vyprofilovat se na nějakém klíčovém tématu. "Pro Estonce je to třeba digitální agenda, říkají si kvůli tomu E-stonia. Pro Česko je takovou oblastí vnitřní trh nebo energetika," uvádí odborník s tím, že Česko doplácí na to, že se příliš dlouho snažilo politickému mainstreamu vyhnout.
Síkelovo portfolio eurokomisaře pro mezinárodní partnerství podle Daňka sice nepatří mezi nejvlivnější, ale skýtá potenciál. "Skýtá potenciál se významným stát, pokud o to Jozef Síkela bude aktivně usilovat. Umožní mu totiž promlouvat do souvisejících oblastí jako klima, migrace nebo obchod. Předpoklady na to má, ale je to jen na něm."
Daněk odpovídal také na dotazy ohledně končící české eurokomisařky Věry Jourové nebo války na Ukrajině. "Věra Jourová narážela na začátku v Česku na podceňování kvůli přidělení nechtěného portfolia justice a ochrany spotřebitele. Myslím si ale, že skeptiky rychle vyvedla z omylu. Vyboxovala si v Bruselu celkem rychle dost velký vliv," říká Daněk.
Všechny odpovědi Viktora Daňka na otázky čtenářů Aktuálně.cz si přečtěte níže.