Jozef Síkela

Dvě náměstkyně ministra průmyslu odcházejí, v resortu panuje nedůvěra

Z ministerstva průmyslu a obchodu odcházejí ke konci dubna náměstkyně Martina Tauberová a Silvana Jirotková. Obě jmenoval do funkce ještě ministr Karel Havlíček (ANO), předchůdce současného šéfa úřadu Jozefa Síkely (za STAN). O změně ve vedení ministerstva dnes informoval server Deník N. Již dříve svůj odchod ke konci dubna oznámil ředitel agentury CzechInvest Patrik Reichl. Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest je příspěvkovou organizací ministerstva průmyslu a obchodu.

Náměstkyně Tauberová vede od listopadu 2019 sekci Evropské unie a zahraničního obchodu. Před příchodem na ministerstvo pracovala v diplomacii. Jirotková je v čele sekce hospodářské politiky a podnikání od června 2019. Předtím řídila agenturu CzechInvest. V posledních měsících měla Jirotková na starosti například koordinaci Národního plánu obnovy a vedla pracovní skupinu, která řešila dopad války na Ukrajině na český průmysl.

Podle Jirotkové v resortu pod vedením ministra Síkely (za STAN) panuje nedůvěra. "Promítá se to nejen ve vztahu mezi panem ministrem a jednotlivými náměstky, kteří tam zůstali od předchozího vedení. Ale i mezi náměstky navzájem," řekla Deníku N. Náměstkyně Tauberová nechtěla důvody svého odchodu blíže komentovat. Podle tří zdrojů Deníku N z úřadu svým podřízeným odchod vysvětlovala minimální komunikací ze strany Síkely.

Zdroj: ČTK

Zásobníky plynu v Česku budou před topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent, rozhodl Síkela

Zásobníky plynu v Česku budou před topnou sezonou naplněné nejméně z 80 procent. Mimořádným opatřením o tom rozhodl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Dosud měly být před zimou zásobníky naplněné nejméně z 30 procent. Síkela to ve čtvrtek řekl v České televizi. Stát podle něj připraví kompenzace pro obchodníky, které budou krýt rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou.

Celkem 80 procent kapacity bude představovat asi 2,8 miliardy metrů krychlových plynu. Zároveň stát bude spolurozhodovat a kontrolovat, jakým způsobem a kdy se ze zásobníků bude plyn těžit. Na zimní období se připravují pravidelné kontroly stavu zásob. Účelem je zabezpečit dostatečné množství plynu před topnou sezonou a zabránit ekonomickým škodám, pokud by se zastavil tok plynu z Ruska.

Zdroj: ČTK

V květnu mají ministři Stanjura, Síkela a Kupka odcestovat do Kataru

Na květen se plánuje cesta ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), ministra dopravy Martina Kupky (ODS) a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) do Kataru. Cílem cesty je navázat obchodní vztahy, řekl dnes Kupka v diskuzním pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Zda s tím souvisela i nedávná cesta hradního kancléře Vratislava Mynáře, Kupka neví. Mynářovu cestu Kupka označil za podivný krok Hradu.

Zástupci vlády by mohli v Kataru jednat mimo jiné i o dodávkách plynu, který by částečně mohl nahradit plyn z Ruska, zmínil v diskuzi po Kupkově vyjádření bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO).

Zdroj: ČTK