Jak omezit závislost na Rusku: Evropa a další řeší osekání plynu, ropy a uhlí

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
7. 4. 2022 14:51
Sankce, které členové NATO a další země uvalili na Rusko kvůli vojenské invazi, se dotkly také ropy, plynu a uhlí. Tedy fosilních paliv, která při používání uvolňují emise skleníkových plynů. Omezený dovoz by v některých zemích mohl urychlit přechod na obnovitelné zdroje, v jiných rozšíří vlastní těžbu uhlí. V měsíčním přehledu zpráv o klimatu jsme se tentokrát zaměřili na toto jediné téma.

Litva

První zemí Evropské unie, která se odřízla od ruského plynu, je Litva. "Od této chvíle nebude Litva konzumovat ani centimetr krychlový jedovatého ruského plynu," napsala uplynulou neděli na Twitter premiérka země Ingrida Šimonytėová. 

Litva nahradí ruský plyn zkapalněným zemním plynem (LNG) z terminálu v přístavu Klajpeda, který země provozuje od roku 2014. "Před mnoha lety moje země udělala rozhodnutí, které nám nyní umožňuje bezbolestně zpřetrhat energetické vazby s agresorem. Pokud to můžeme udělat my, tak to zvládne i zbytek Evropy," domnívá se podle deníku Financial Times litevský prezident Gitanas Nausėda.

 

Právě se děje

Další zprávy