Jak omezit závislost na Rusku: Evropa a další řeší osekání plynu, ropy a uhlí

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
7. 4. 2022 14:51
Sankce, které členové NATO a další země uvalili na Rusko kvůli vojenské invazi, se dotkly také ropy, plynu a uhlí. Tedy fosilních paliv, která při používání uvolňují emise skleníkových plynů. Omezený dovoz by v některých zemích mohl urychlit přechod na obnovitelné zdroje, v jiných rozšíří vlastní těžbu uhlí. V měsíčním přehledu zpráv o klimatu jsme se tentokrát zaměřili na toto jediné téma.
Foto: Jakub Plíhal

Alternativy pro EU

V nejbližší době Evropské unii pomohou s dodávkami zkapalněného zemního plynu Spojené státy, které do konce letošního roku pošlou do Evropy 15 miliard kubíků LNG. Poté budou až do roku 2030 dodávky stoupat až na 50 miliard kubíků ročně, píše britská stanice BBC.

Z dlouhodobého hlediska se EU zaměří na obnovitelné zdroje energie. Z krátkodobého může stoupnout používání a těžba uhlí - pro tuto alternativu se dosud vyslovily Rumunsko, Bulharsko, Itálie, Řecko a také Česko. 

Zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška uvedl pro Seznam Zprávy, že uhlí bude mít důležitou roli pro přechod na jiné zdroje, ačkoliv se předpokládalo, že tato surovina zmizí z energetického mixu na konci desetiletí. "Zůstane ale déle. Potřebovat ho budeme, než najdeme náhradní zdroje. Do té doby žádná sebezelenější vláda uhlí nevypne," tvrdí.

 

Právě se děje

Další zprávy