Jak omezit závislost na Rusku: Evropa a další řeší osekání plynu, ropy a uhlí

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
7. 4. 2022 14:51
Sankce, které členové NATO a další země uvalili na Rusko kvůli vojenské invazi, se dotkly také ropy, plynu a uhlí. Tedy fosilních paliv, která při používání uvolňují emise skleníkových plynů. Omezený dovoz by v některých zemích mohl urychlit přechod na obnovitelné zdroje, v jiných rozšíří vlastní těžbu uhlí. V měsíčním přehledu zpráv o klimatu jsme se tentokrát zaměřili na toto jediné téma.
Polský premiér Mateusz Morawiecki na návštěvě Kyjeva.
Polský premiér Mateusz Morawiecki na návštěvě Kyjeva. | Foto: Reuters

Polsko

Odklon od ruských energetických zdrojů plánuje také Polsko, které je jedním z největších odběratelů zmíněných tří komodit. Polsko chce v květnu ukončit dovoz ruského uhlí a plynu, na omezení ruské ropy se chystá do konce roku. "Představujeme nejradikálnější evropský plán na odklon od ruské ropy, ke kterému dojde do konce roku," uvedl podle agentury AP polský premiér Mateusz Morawiecki. 

Polsko již delší dobu podniká kroky ke snížení závislosti na ruském plynu. Ve Svinoústí vybudovalo terminál na zkapalněný zemní plyn, který se nyní rozšiřuje. Další plyn získá země od dodavatelů z Kataru, Norska, Spojených států a dalších zemí. Do konce roku by měl být vybudován také plynovod vedoucí z Norska do Polska. Nové smlouvy na dovoz ropy země už nyní vyjednává se Saúdskou Arábií, Spojenými státy nebo s Kazachstánem.

 

Právě se děje

Další zprávy