Jak omezit závislost na Rusku: Evropa a další řeší osekání plynu, ropy a uhlí

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
7. 4. 2022 14:51
Sankce, které členové NATO a další země uvalili na Rusko kvůli vojenské invazi, se dotkly také ropy, plynu a uhlí. Tedy fosilních paliv, která při používání uvolňují emise skleníkových plynů. Omezený dovoz by v některých zemích mohl urychlit přechod na obnovitelné zdroje, v jiných rozšíří vlastní těžbu uhlí. V měsíčním přehledu zpráv o klimatu jsme se tentokrát zaměřili na toto jediné téma.
Uhlí, ilustrační foto.
Uhlí, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Evropská unie

Závislost na Rusku chce snížit i Evropská unie jako celek. V souvislosti s dosud posledním balíkem sankcí se státy EU baví o zákazu dovozu ruského uhlí do evropského bloku. Některé země v čele s Německem ve středu požadovaly vyjasnění podmínek navrženého embarga, vyjednávání pokračují ve čtvrtek.

Po zákazu dovozu ruského uhlí do EU bude dříve nebo později potřeba i zákaz ruské ropy a plynu, uvedl předseda Evropské rady Charles Michel. "Myslím si, že opatření vůči ropě, nebo dokonce plynu budou dříve či později potřeba," řekl.

V otázce embarga na ruskou ropu či plyn nejsou členské státy EU jednotné. Proti úplnému odstřižení od ruské ropy či plynu se staví zejména Německo, Rakousko či Maďarsko. 

Evropský parlament, další evropská instituce, nicméně ve čtvrtek přijal usnesení, ve kterém požaduje úplné embargo na dovoz ropy, uhlí, plynu i jaderného paliva z Ruska.

"Největší dopad na ruskou ekonomiku by mělo omezení či zákaz dovozu ropy a zemního plynu ze strany zemí, jako jsou Německo, Nizozemsko či Itálie, které patří k největším odběratelům, případně Evropské unie jako celku," myslí si Kateřina Davidová zaměřující se na energetiku a klimatickou změnu z Institutu pro evropskou politiku Europeum a z Centra pro dopravu a energetiku. 

 

Právě se děje

Další zprávy