Radim Klekner
Aktualizováno 1. 11. 2017 22:06
Hackerských útoků stále přibývá a počítačoví piráti používají sofistikovanější metody. Evropská unie proto chystá legislativu, která by pomohla členským zemím s bojem proti této kriminalitě. Europoslanci požádali Evropskou komisi, aby více investovala do obrany informačních systémů. Členské země EU by se podle doporučení europarlamentu měly soustředit zejména na lepší vzdělávání. Podívejte se, jaké metody hackeři využívají.
Rozšířený WannaCry a (Not)Petya
Zřejmě nejmasovějším z doposud zaznamenaných ransomwarů byl WannaCry, který napadl 300 tisíc počítačů ve 150 zemích. Zasáhl i dopravu nebo zdravotnická zařízení.
WannaCry se podařilo v květnu zastavit třiadvacetiletému Britovi Marcusi Hutchinsovi.
Toho ale následně v srpnu zatkla americká FBI. Hutchinse americké úřady obvinily z toho, že je jedním z autorů malwaru Kronos, trojského koně zaměřeného na bankovní účty. Mladík je od té doby vyšetřován.
Letos v létě pak hackeři ve více než 60 zemích zaútočili pomocí nové verze ransomwaru Petya, známé jako ExPetr nebo NotPetya. Zasáhli řadu nadnárodních firem včetně dánského rejdaře Maersk, britské reklamní společnosti WPP nebo největší ruské ropné společnosti Rosněfť.