on
Aktualizováno 30. 3. 2019 20:19
Na internetu se doslova válí tisíce filmů. To by se mohlo brzy změnit. Stejný osud může potkat také miliony písní, které jsou k mání na YouTube. Posluchače ani diváky totiž obvykle nezajímá, kdo píseň na server nahrál - autory filmů a písní však ano. Podle nové směrnice, kterou v úterý schválili europoslanci, nyní pořady, na které nemá web autorská práva, zmizí. Bude to znamenat konec internetu? Připravili jsme srozumitelný přehled, který vysvětluje, co vlastně europoslanci ve Štrasburku v úterý schválili.
Jak se tedy články na internetu změní?
- Problém je jednoduchý: při hledání události na internetu mohou lidé nalézt článek, který se tématu týká. Vidí titulek, několik vět z textu a fotku. Podle poslanců ovšem tímto bere vyhledávač mediálním domům práci. Čtenáři tak už nechodí číst články na web deníků, ale na vyhledávače. Jak se se směrnicí vyrovnají?
"Až bude známá česká podoba, budeme podle toho připravovat další kroky. A jsme připraveni se přizpůsobit jakýmkoli variantám. My navíc už dnes máme přístup k obsahu třetích stran skrze sekci Další zajímavé články z českého internetu, kterou máme na domovské stránce. Všechny partnery, kterých je cca 300, máme řádně zasmluvněné," řekla ČTK mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová.
Vývoj v oblasti internetové reklamy bývá dáván do souvislosti s nástupem zpoplatněných webových serverů. Své zprávy zamkly za takzvaný paywall i některé české zpravodajské servery.
- Internetové firmy mohou na opatření reagovat také tím, že na zpravodajské weby zkrátka přestanou odkazovat. Tím se povinnosti platit za obsah vyhnou.
"Pokud bude i jen titulek článku chráněný autorským právem, nebudou ve vyhledávačích žádné odkazy na stránky médií," napsal před časem na Twitter Ivo Lukačovič, zakladatel Seznamu. Google zase před časem ukázal, že by výsledky vyhledávání mohl zobrazovat zcela bez titulku a shrnutí, jen s hyperlinkem.