Radim Klekner
31. 12. 2018 6:39
Rok 2019 bude pro Evropskou unii v mnohém klíčový. EU opouští Velká Británie, stále ale není jasné, jakou podobu bude brexit mít. V květnu se konají mimořádně důležité volby do Evropského parlamentu. V nich mohou uspět populistické či vysloveně extremistické strany. Schvalování důležitých unijních rozhodnutí tak může být napříště mnohem obtížnější. Co dalšího EU v následujícím roce čeká?
Šéf Evropské rady?
V roce 2019 budou státy EU volit také nového šéfa Evropské rady. Ta sdružuje hlavy států a vlád členských zemí EU a funkce jejího šéfa spočívá především v hledání kompromisu při schůzkách rady, kterým předsedá. Zastupuje také EU navenek a pomáhá formulovat zahraniční politiku unie.
Současná Evropská rada ale ještě před jmenováním nové Evropské komise rozhodne příští rok o tom, zda si každá země uchová jednoho komisaře, nebo zda počet členů komise bude snížen tak, aby odpovídal dvěma třetinám počtu členských zemí EU, jak to v roce 2007 stanovila Lisabonská smlouva.
Kdo nahradí stávajícího předsedu rady, Poláka Donalda Tuska, není příliš zřejmé. Vybrán by měl být opět na základě kvalifikované většiny, praxe je však vesměs taková, že jeho volba je výsledkem politického kompromisu.
Vzhledem k tomu, že se o šéfovi rady rozhoduje až v prosinci, ke slovu se podle všeho dostane země, která při obsazování důležitějších unijních postů přišla zkrátka.