Klíčový rok pro Brusel: Británie odejde z EU, Juncker končí a euroskeptici posílí

Radim Klekner Radim Klekner
31. 12. 2018 6:39
Rok 2019 bude pro Evropskou unii v mnohém klíčový. EU opouští Velká Británie, stále ale není jasné, jakou podobu bude brexit mít. V květnu se konají mimořádně důležité volby do Evropského parlamentu. V nich mohou uspět populistické či vysloveně extremistické strany. Schvalování důležitých unijních rozhodnutí tak může být napříště mnohem obtížnější. Co dalšího EU v následujícím roce čeká?
Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu.
Sídlo Evropské centrální banky ve Frankfurtu. | Foto: Reuters

Bude se nový prezident ECB připravovat na recesi?

Na konci října 2019 končí osmiletý mandát prezidenta Evropské centrální banky (ECB), Itala Maria Draghiho.

Bitva o jeho post bude stejně tak urputná jako v případě předsedy Evropské komise.

Členské země EU mají volit šéfa ECB na základě kvalifikované většiny (55 procent členských států představujících 65 procent populace unie). V praxi se tak ale děje na základě vyjednávání mezi členskými státy eurozóny.

Až doposud byli šéfy ECB Nizozemec, Francouz a nyní Ital. Velký zájem obsadit tento post mělo původně Německo. Prezident Bundesbank a jeden z nejhlasitějších kritiků Draghiho Jens Weidmann ale nakonec ustoupil z boje poté, co kancléřka Angela Merkelová oznámila, že její země bude usilovat spíše o funkci předsedy Evropské komise.

Podle agentury Bloomberg jsou tak nyní nejžhavějšími kandidáty finský sociální demokrat a někdejší prezident tamní centrální banky Erkki Liikanen, současný šéf francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau, jenž sloužil v několika vládách řízených socialisty, a Philip Lane, který dříve řídil centrální banku v Irsku a politicky je spíše centrista.

Nový šéf ECB si svůj tým nebude vybírat, členy Rady guvernérů jsou automaticky šéfové centrálních bank eurozóny.

Jedním z hlavních úkolů Rady guvernérů bude připravit eurozónu i celou EU po několikaletém hospodářském růstu na příští, cyklicky se opakující pokles, který může přijít právě během jejího mandátu.

 

Právě se děje

Další zprávy