Klíčový rok pro Brusel: Británie odejde z EU, Juncker končí a euroskeptici posílí

Radim Klekner Radim Klekner
31. 12. 2018 6:39
Rok 2019 bude pro Evropskou unii v mnohém klíčový. EU opouští Velká Británie, stále ale není jasné, jakou podobu bude brexit mít. V květnu se konají mimořádně důležité volby do Evropského parlamentu. V nich mohou uspět populistické či vysloveně extremistické strany. Schvalování důležitých unijních rozhodnutí tak může být napříště mnohem obtížnější. Co dalšího EU v následujícím roce čeká?
Foto: Reuters

Šéf Evropské rady?

V roce 2019 budou státy EU volit také nového šéfa Evropské rady. Ta sdružuje hlavy států a vlád členských zemí EU a funkce jejího šéfa spočívá především v hledání kompromisu při schůzkách rady, kterým předsedá. Zastupuje také EU navenek a pomáhá formulovat zahraniční politiku unie.

Současná Evropská rada ale ještě před jmenováním nové Evropské komise rozhodne příští rok o tom, zda si každá země uchová jednoho komisaře, nebo zda počet členů komise bude snížen tak, aby odpovídal dvěma třetinám počtu členských zemí EU, jak to v roce 2007 stanovila Lisabonská smlouva.

Kdo nahradí stávajícího předsedu rady, Poláka Donalda Tuska, není příliš zřejmé. Vybrán by měl být opět na základě kvalifikované většiny, praxe je však vesměs taková, že jeho volba je výsledkem politického kompromisu.

Vzhledem k tomu, že se o šéfovi rady rozhoduje až v prosinci, ke slovu se podle všeho dostane země, která při obsazování důležitějších unijních postů přišla zkrátka.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy