Klíčový rok pro Brusel: Británie odejde z EU, Juncker končí a euroskeptici posílí

Radim Klekner Radim Klekner
31. 12. 2018 6:39
Rok 2019 bude pro Evropskou unii v mnohém klíčový. EU opouští Velká Británie, stále ale není jasné, jakou podobu bude brexit mít. V květnu se konají mimořádně důležité volby do Evropského parlamentu. V nich mohou uspět populistické či vysloveně extremistické strany. Schvalování důležitých unijních rozhodnutí tak může být napříště mnohem obtížnější. Co dalšího EU v následujícím roce čeká?
Foto: Reuters

Šéf Evropské rady?

V roce 2019 budou státy EU volit také nového šéfa Evropské rady. Ta sdružuje hlavy států a vlád členských zemí EU a funkce jejího šéfa spočívá především v hledání kompromisu při schůzkách rady, kterým předsedá. Zastupuje také EU navenek a pomáhá formulovat zahraniční politiku unie.

Současná Evropská rada ale ještě před jmenováním nové Evropské komise rozhodne příští rok o tom, zda si každá země uchová jednoho komisaře, nebo zda počet členů komise bude snížen tak, aby odpovídal dvěma třetinám počtu členských zemí EU, jak to v roce 2007 stanovila Lisabonská smlouva.

Kdo nahradí stávajícího předsedu rady, Poláka Donalda Tuska, není příliš zřejmé. Vybrán by měl být opět na základě kvalifikované většiny, praxe je však vesměs taková, že jeho volba je výsledkem politického kompromisu.

Vzhledem k tomu, že se o šéfovi rady rozhoduje až v prosinci, ke slovu se podle všeho dostane země, která při obsazování důležitějších unijních postů přišla zkrátka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy