Chodorkovskij popsal tajnou proruskou síť v Evropě. Jmenoval i českého poslance

per per
11. 5. 2021 11:36
Rusku se povedlo naverbovat spojence v blízkém okolí německé kancléřky Angely Merkelové nebo v rakouských tajných službách. Europoslancům to sdělil ruský podnikatel v exilu Michail Chodorkovskij. Podle něj je na Kreml napojený i český komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nebo řada francouzských politiků.
Michail Chodorkovskij ve své londýnské kanceláři.
Michail Chodorkovskij ve své londýnské kanceláři. | Foto: Reuters

Chodorkovskij hovořil přes video před zvláštním výborem pro zahraniční vměšování. Zdůraznil, že zmiňovaní politici jsou součástí proruské sítě, která se táhne napříč státy EU a zasahuje i do České republiky, Kypru, Francie, Řecka, Litvy, Lotyšska, Německa nebo Polska, píše server EU Observer.

Uprchlý ruský podnikatel a kritik režimu v Moskvě také popsal, že v Německu založený think-tank Dialog Civilizací ruského oligarchy Vladimira Jakunina "se používá k identifikaci potenciálních spojenců Kremlu mezi evropskými elitami". S Jakuninem se opakovaně stýkal český prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Chodorkovskij dodal, že jedním z Jakuninových zdrojů je i někdo z blízkého okolí Merkelové.

Rusko podle Chodorkovského používalo i uprchlého rakouského finančníka Jana Maršálka k tomu, aby rekrutovalo vysoce postavené zpravodajské důstojníky. Obchodník údajně také pořádal večírky, aby tím získal informace na další šéfy bezpečnostních složek a politiky.

"Některé z informací, které vám poskytnu, nemohou být potvrzeny našimi zdroji u soudu, protože se bojíme o jejich životy a životy jejich rodin v Rusku," vysvětlil.

Spojenci Ruska v Česku

Jeho prodemokratická nezisková organizace se sídlem v Británii Dossier Center v pondělí europoslancům z výboru poslala 60stránkový dokument přes zabezpečenou stránku. Hlavní mechanismus, jak Rusko svůj vliv v Evropě získává, je podle ní korupce.

Chodorkovskij, který se v minulosti rozhádal s režimem ruského prezidenta Vladimira Putina a strávil čas ve vězení, dodal, že v České republice ruskou síť tvoří vysoce postavení představitelé vlády nebo komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. "Nebudu komentovat kdejaký blábol nějakého Rusa," odmítl následně obvinění český politik.

Ondráček v minulosti navštívil samozvanou Doněckou republiky, kde ho přivítali poctami a českou hymnou. Politik ale následně tvrdil, že se jednalo o soukromou cestu.

Podnikatel Jevgenij Prigožin pak podle Chodorkovského získával součástky do zbraní hromadného ničení a vyhledával německé politiky, kteří by legitimizovali pochybné volby v afrických státech nakloněných Rusku. Jeho internetové trollí farmy se zase snažily zesílit protifrancouzské nálady v Africe nebo vyprovokovat diplomatický spor mezi Francií a Itálií.

Navíc se podle Chodorkovského snažili Prigožinovi lidé vytvořit v Řecku proruskou politickou stranu okolo politika Konstantina Gabaeridise. Za ruské špehy označil také dva krajně pravicové francouzské politiky, europoslance Thierryho Marianiho a bývalého europoslance Amyerica Chaupradea.

Kremlu měla pomáhat i bývalá prokurátorka na Kypru Eleni Loizidouová například poskytováním interních informací nebo zasahováním do vyšetřování.

Putinův palác

V Litvě si zase Rusko vybralo bývalého ministra zahraničí a velvyslance EU v Rusku Vygaudase Ušackase jako spřáteleného kandidáta na prezidenta, uvedl Chodorkovskyj. A v Lotyšsku Kreml mohl šířit vliv, protože příbuzní oligarchů jako Jurij Kovalčuk nebo Nikolaj Tokarev v zemi vlastní nemovitosti a podíly ve firmách.

"Tokarev a Kovalčuk byli hlavními články financování Putinova paláce, který byl předmětem videa opozičníka Alexeje Navalného," poznamenal Chodorkovskij. Navalnyj v lednu odhalil, že opulentní stavbu u Černého moře skrytě vlastní právě ruský prezident.

"Jsme připraveni ukázat důkazy, které máme, pokud to po nás budou požadovat bezpečnostní složky, ale samozřejmě že tyto důkazy nebudeme sdílet s těmi, kteří jsou potenciálně napojeni na Kreml," dodal Chodorkovskij.

EU Observer ale upozorňuje, že pokud se Chodorkovskij bál o bezpečí svých zdrojů, pak jsou možnou hrozbou i někteří z europoslanců, před kterými mluvil a kteří mají 60stránkový dokument s detaily k dispozici.

Například francouzský europoslanec Mariani, kterého Chodorkovskij jmenoval, je jedním ze členů výboru a k dokumentu má přístup. Ačkoliv sám na pondělním jednání nemluvil, jeho krajan Jean-Lin Lacapelle se ho zastal a ruského podnikatele obvinil "z řady vražd" a praní špinavých peněz.

Michail Chodorkovskij patřil v devadesátých letech mezi ruské oligarchy a angažoval se také v politice. Od roku 1997 byl výkonným ředitelem ropné společnosti Jukos. V roce 2003, kdy jeho majetek dosahoval 15 miliard dolarů, byl zadržen a o dva roky později jej ruský soud uznal vinným z daňových úniků.

Po propuštění v roce 2013 se s rodinou usadil ve Švýcarsku a vedl činnost organizace Otevřené Rusko (Otkrytaja Rossija). Chodorkovskij patří mezi silné kritiky Vladimira Putina a své tresty označuje jako politicky motivované.

Historky z ruské ambasády. Největší průšvihy pražské "špionské centrály":

Po kauze Vrbětice by měly odejít desítky diplomatů zpět do Ruska, ale jejich rozvědné sítě podle reportéra HN Ondřeje Soukupa nezmizí. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 1 hodinou

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy