Z mé smrti viňte Ruskou federaci, napsala novinářka na Facebook a upálila se

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2020 21:01
V ruském Nižném Novgorodě se v pátek před regionální kanceláří ministerstva vnitra upálila novinářka Irina Slavinová. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na server, který Slavinová vedla. Šéfredaktorka serveru Koza.press ráno na Facebooku napsala: "Z mé smrti, prosím, viňte Ruskou federaci". O den dříve řekla, že její byt prohledaly bezpečnostní složky.
Ruský policista, ilustrační foto
Ruský policista, ilustrační foto | Foto: Reuters

Policie podle ní hledala brožury, letáky a účty spojené s opozičním hnutím Otevřené Rusko, které založil a financuje opozičník Michail Chodorkovskij.

"Vzali, co našli - všechny flešky, můj laptop, dceřin laptop, počítač, telefony - nejen můj, ale i manželův, několik poznámkových bloků, do kterých jsem si psala během tiskových konferencí. Zůstala jsem bez prostředků," řekla poté podle webu Koza.press. Ten je regionálním zpravodajským serverem, jenž se prezentuje tím, že přináší necenzurované zprávy z nižněnovgorodské oblasti.

Vyšetřovací výbor Ruské federace nejprve uvedl, že zahájil předběžné vyšetřování případu upálené ženy v Nižném Novgorodě. Jeho regionální pobočka podle agentury Reuters později prohlásila, že smrt Slavinové neměla nic společného s dřívějším prohledáním jejího bytu. Byla podle něj pouze svědkem v případě, kvůli kterému bezpečnostní složky prováděly prohlídky bytů ve čtvrtek.

Server BBC podotkl, že policie prohledala v Nižném Novgorodě celkem sedm bytů, zřejmě v souvislosti s Otevřeným Ruskem. Vypadá to podle něj, že prohlídky souvisejí s případem místního podnikatele, jenž ruským opozičním skupinám poskytoval prostory pro různá fóra a další aktivity. Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ruské úřady považují Otevřené Rusko za takzvaně "nežádoucí" organizaci a opakovaně se zaměřují na její vedení.

Na smrt Slavinové už reagovali někteří zástupci ruské opozice, podle nichž byla už nějakou dobu pod tlakem úřadů. "V posledních letech ji místní bezpečnostní složky vystavovaly nekončícímu pronásledování kvůli jejím opozičním (aktivitám)," reagoval na svém Instagramu opoziční politik Dmitrij Gudkov. "Je to noční můra (…) Umřela na místě. Všechny ty případy, kdy se policie baví, show mužů v maskách - to není hra. Vláda opravdu ničí lidskou psychiku," napsal na Twitteru další opozičník Ilja Jašin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy