V Česku je silná proputinovská lobby, upozorňuje kritik Kremlu Michail Chodorkovskij

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
26. 11. 2018 7:00
Jeho majetek měl kdysi hodnotu 15 miliard dolarů, strávil deset let v ruském vězení. Michail Chodorkovskij, bývalý oligarcha a nyní jeden z předních odpůrců prezidenta Vladimira Putina, v exkluzivním rozhovoru pro deník Aktuálně.cz říká, že jeho organizace Otevřené Rusko se nesmí bát odpovídat na propagandistickou válku ze strany Kremlu. "Vedeme válku o pozornost a názory mladých lidí. Nesmíme používat přirozeně stejné zbraně, ale stejně tak nemůžeme jen neustále prohrávat a nebránit své názory," vysvětluje. Díky víkendové konferenci Otevřeného Ruska se jedním z bojišť této války stala i Praha.
Michail Chodorkovskij Aktuálně.cz | Video: Tomáš Cetkovský, Leoš Rousek, Ondřej Soukup

Před domem v pražské Sněmovní ulici, kam přicházíme na rozhovor s Michailem Chodorkovským, stojí štáb jedné z ruských státních televizí. Působí poněkud zmateně. V parlamentu se právě jedná o možném vyslovení nedůvěře vlády - od Malostranského náměstí jsou slyšet hlasy demonstrantů žádajících odchod Andreje Babiše. Po ulici chodí pouze policisté ve žlutých vestách.

Ruští novináři ovšem zjevně nemají o nuancích české domácí politiky ani tušení. "Je to kvůli Chodorkovskému?" ptá se jeden z nich procházejícího policisty. Strážce zákona ovšem otázka také zmátla. "Kdo je pan Chodorkovskij?" odpovídá překvapeně otázkou.

Pokrývat dění na konferenci z Moskvy dorazily tři televizní štáby, které se povětšinou marně snažily přinutit někoho z hostů k vyjádření ohledně dění na konferenci. Michail Chodorkovskij je na jejich přítomnost víceméně zvyklý.

"Sledovali mě, když jsem se byl projít po Starém Městě. Máte tu ty úžasné pasáže, průchody mezi domy s krámky. V jedné obzvláště úzké pasáži jejich kameraman volal: 'Kam jste nás zavedl. My máme strach.' Tak jsem řekl, ať jsou bez obav, Google nám ukáže cestu do cíle," směje se Putinův kritik Chodorkovskij.

Kremelští novináři se jej snažili natáčet i skrytě. "Byli jsme na večeři v restauraci a já jsem si najednou všiml, že člověk u vedlejšího stolu umístil vedle slánky malou kamerku a natáčí si nás. Tak jsem mu ji sebral a záznam smazal. Křičel, že je český občan a může si dělat v Praze, co chce," říká předseda hnutí Otevřené Rusko Andrej Pivovarov, který byl s Chodorkovským v Praze. Posléze prý zjistil, že jde o bývalého pracovníka ruské televize NTV, který delší dobu žije v Česku.

Podle kuloárních informací měl Michail Chodorkovskij problémy na letišti, kde čeští pohraničníci téměř tři čtvrtě hodiny zkoumali jeho pas. Rusko na něj v roce 2015 vydalo mezinárodní zatykač, i když Interpol ho odmítl jako bezpředmětný.

Kdo je Michail Chodorkovskij

Kritik Kremlu Michail Chodorkovskij

Nyní pětapadesátiletý Michail Chodorkovskij vystudoval chemii, v devadesátých letech patřil mezi ruské oligarchy a angažoval se také v politice. Od roku 1997 byl výkonným ředitelem ropné společnosti Jukos. V roce 2003, kdy jeho majetek dosahoval 15 miliard dolarů, byl zadržen a o dva roky později jej ruský soud uznal vinným z daňových úniků. Po propuštění v roce 2013 se s rodinou usadil ve Švýcarsku a obnovil činnost organizace Otevřené Rusko (Otkrytaja Rossija). Chodorkovskij své tresty označuje jako politicky motivované.

"V Česku bylo a stále je dostatečně silné proputinovské lobby. Toto lobby si zachovalo své pozice v některých vašich státních orgánech. Nechci dnes veřejně hovořit o problémech, na které narážíme. Ale věřte mi, určité potíže zde máme," nechtěl být Chodorkovskij v rozhovoru konkrétnější.

"V poslední době, řekněme dvou tří letech, se situace začala měnit. Česká společnost jasněji chápe, k jakým změnám došlo v Rusku a ruské vládě. Mám na mysli vládu v úzkém slova smyslu, 18 let vlády Putina. Česká společnost začala více zaujímat kritičtější postoj nikoli vůči Rusku, chvála bohu, ale vůči Kremlu. Doufám, že toto poznání, že Rusko není totéž co ruská vláda, vydrží," říká bývalý oligarcha.

To je Chodorkovského důležité téma, v rozhovoru se k němu vrací ještě jednou. "Odnaučte se říkat, že Rusko udělalo to či ono, a to či ono je či není v našich zájmech. Existuje Rusko, které má své zájmy, o kterých moc nevíte, ale existuje Kreml, jehož zájmy znáte. Nelze spojovat zájmy Kremlu se zájmy Ruska jako takového. Naučte se v těchto situacích místo Ruska říkat Kreml a bude to mnohem správnější popis současné situace," upozorňuje Chodorkovskij s tím, že například ve Velké Británii ho již začali chápat.

"Dokonce premiérka Theresa Mayová, když vystupovala na veřejnosti v případě Skripalových, říkala, že řeč není o zločinu Ruska, ale činu, který vykonala ruská vláda. Dokonce možná ještě malá část vlády," dává Chodorkovskij najevo, nakolik je mu to nepříjemné.

Sám se považuje především za ruského vlastence. "Nejsem žádný liberál, alespoň ne v ruském chápání tohoto slova. Jsem pro silný stát, silnou armádu, jsem pro velký byznys. Jenže ten stát nesmí být naskrz zkorumpovaný, armáda musí být silná ve skutečnosti, ne v prezentacích postahovaných z YouTube a velký byznys nesmí mít monopol," prohlásil Chodorkovskij na zahájení pražské konference s názvem Rusko místo Putina. Sám ale přiznává, že je to běh na dlouhou trať.

"Stále pevně věřím, že se jednou budu moct do Ruska vrátit. Pokud jde o moje děti, už si nejsem tak jistý. Oni si podle mě myslí, že není potřeba jejich životy spojovat jen s jednou konkrétní zemí. Jsou součástí současného moderního světa a cítí se dobře prakticky kdekoli na světě. Bylo by jim dobře v Rusku a s výjimkou několika prakticky v kterékoli další zemi na světě," říká muž, který byl v ruském vězení za finanční podvody a krádeže ropy.

V roce 2013 mu udělil milost prezident Vladimir Putin. Chodorkovskij odjel do západní Evropy, kde nyní žije. Své věznění považuje za politickou mstu Kremlu.

Rozšířenou verzi rozhovoru si můžete přečíst na webu Hospodářských novin.

Video: Podívejte se na recenzi filmu Svědkové Putinovi

Vitalij Manskij přepracoval portrét, který natočil o Putinovi v době, kdy se stal poprvé prezidentem. Svědkové Putinovi dokazují naivitu liberálů. | Video: Kamil Fila, Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

teď

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy