Premiérka Mayová v ohrožení, je váhavá a slabá, tvrdí kritici. Škodí jí brexit i volební výsledek

Radim Klekner Radim Klekner
14. 10. 2017 12:50
Kritika britské premiérky Theresy Mayové z řad jejích spolustraníků narůstá. Někteří konzervativní poslanci volají po její výměně, další chtějí přitvrdit ve vyjednávání o brexitu a do čela vlády dosadit ministra zahraničí Borise Johnsona. Oproti tomu právní a ekonomičtí experti tvrdí, že brexit lze ještě zvrátit a že země může zůstat součástí Evropské unie.
Theresa Mayová.
Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Ve středu se britští novináři ptali premiérky Theresy Mayové, jak by hlasovala, pokud by se uskutečnilo další referendum o brexitu. Konzervativní politička odmítla odpovědět.

Svůj názor neřekla ani, když reportéři otázku dvakrát zopakovali.

Její váhavost a podle kritiků slabé vedení konzervativců ji nyní může stát křeslo. Straničtí oponenti Mayové minulý týden přišli s požadavkem, aby ji v čele vlády vystřídal někdo jiný.

Mayová ale hodlá vytrvat ve funkci stůj co stůj a přes odpor části straníků prosadit sociální reformy, k nimž ji nutí klesající preference toryů. A hlavně - chce dotáhnout odchod své země z EU až do konce.

Mayová si uškodila červnovými předčasnými volbami do Dolní sněmovny, v nichž toryové ztratili parlamentní většinu a musí se nyní spoléhat na podporu severoirské ultrakonzervativní Demokratické unionistické strany.

Kurz, který nastolila v otázce brexitu, v posledních týdnech navíc opakovaně zpochybnil ministr zahraničí Boris Johnson. Právě o něm se uvažuje jako o možném kandidátovi na příštího premiéra.

Sami Britové způsob vyjednávání o odchodu své země z EU neschvalují a v průzkumech většina respondentů Mayovou kritizuje.

Bývalý předseda Konzervativní strany z let 2012-2015 Grant Shapps proto přišel v minulý pátek s návrhem, aby Mayová post premiérky opustila a vláda byla přestavěna. Tvrdí, že má podporu nejméně třicítky konzervativních poslanců včetně několika nynějších ministrů.

"Myslím, že by měla požádat o volbu nového předsednictva strany," citoval Shappse deník The Guardian. Pro svůj plán by ale musel někdejší šéf konzervativců nejdříve získat podpisy nejméně 48 toryovských poslanců.

"Jeden z nejslavnějších záchvatů kašle v britské historii"

Mayová pokus o vnitrostranický puč zatím ustála, otázka ale je, na jak dlouho. Vše bude záležet na dalším vývoji jednání o brexitu.

Jak ošidná její pozice je, symbolicky předvedl záchvat kašle, který se Mayové zmocnil, když na výroční konferenci Konzervativní strany přednášela minulý týden svou řeč a nebyla v ní schopna pokračovat.

Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt sice žertem kašel označil za "zřejmě jeden z nejslavnějších v britské historii," rozpaky nad premiérčiným vystoupením ale zůstaly.

Obraz pokračovatelky Margaret Thatcherové, nové britské "železné lady", pak nijak nevylepšil herec Simon Brodkin, kterému se podařilo proniknout na zasedání konzervativců. Ten předal premiérce formulář, jejž zaměstnavatel dává zaměstnanci při rozvázání pracovního poměru.

Ministr zahraničí se sice od herce distancoval, v uplynulých měsících ale opakovaně zpochybnil vůdcovství Mayové. Zejména tím, když v otázce brexitu přišel s tezemi, které se liší od toho, co hlásá Mayová. Johnson, který v loňském referendu o vystoupení z EU vedl kampaň zastánců odchodu z Unie, není kupříkladu ochoten zaplatit do bruselské pokladny v souvislosti s brexitem ani libru.

Navíc patří k těm toryům, kteří nejsou nijak nadšeni myšlenkou zastropování plateb za energie pro přibližně 17 milionů britských rodin a výstavbou obecních bytů pro více než milion čekatelů. Uskutečnění těchto reforem Mayová zvažuje, zejména proto, že je hlasitě prosazují opoziční labouristé, kteří v průzkumech popularity politických stran nyní konzervativce předstihli.

Lze brexit ještě zvrátit?

Skutečnost, že Konzervativní strana je hluboce rozdělena, britské veřejnosti neuniká a Mayová proto na konferenci velmi hlasitě vyzvala k jednotě toryů. Přihlásila se zároveň k odpovědnosti za volební neúspěch.

V neděli z premiérčina nejbližšího okolí pronikly zprávy, že je ochotna Johnsona odvolat a zároveň, že silně nejistá je i pozice ministra financí Philipa Hammonda.

Mayová nyní čelí výzvám, aby zveřejnila tajnou expertizu, kterou vypracovala skupina špičkových britských právníků. Ti dospěli k závěru, že brexit lze zastavit, "pokud Dolní sněmovna dospěje k názoru, že je to v národním zájmu".

Fakt, že jednání o odchodu z EU ustrnula na mrtvém bodě, protože se Londýn dosud nevyslovil ke klíčovým otázkách budoucích vztahů s EU, zneklidňuje finanční sféru i řadové Brity čím dál víc.

Prominentní právnička Jessica Simorová napsala proto premiérce dopis, v němž se zveřejnění závěrů expertizy domáhá na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Někdejší vicepremiér britské vlády za liberály Nick Clegg zachází ještě dále: "Tvrzení, že aktivace článku 50 (Lisabonské smlouvy o EU) je nezvratná, byl vždy mýtus šířený zastánci brexitu," citoval jej britský týdeník The Observer.

Na základě článku 50 spustila Británie 29. března letošního roku celý proces brexitu, který má trvat dva roky. Nejméně k tomuto datu měla Mayová podle původních plánů vedení Konzervativní strany také zůstat v čele vlády.

Theresa Mayová měla při proslovu smůlu. Zakuckala se a dostala výpověď | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy