Chceme jen kvalifikované lidi, zní z Londýna. Británie po brexitu omezí imigraci z Evropské unie

ČTK ČTK
6. 9. 2017 15:57
Velká Británie chce po brexitu výrazně omezit volný pohyb osob přes hranice. Lákat chce vysoce kvalifikované lidi, ale imigraci obecně omezí. Podle BBC Londýn zamýšlí po brexitu na pracovním trhu zvýhodňovat své občany oproti osobám z EU. Firmy by musely zaměstnávat domácí pracovníky, pokud by neprokázaly "ekonomickou potřebu" zaměstnat občana EU. Pro cizince žijící v Británii bude po brexitu obtížnější dostat do země své rodinné příslušníky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Británie se bude po odchodu z Evropské unie snažit přilákat vysoce kvalifikované cizince, celkový počet přistěhovalců chce ale snížit.

Ve vysílání televize Sky News to ve středu řekl britský ministr obrany Michael Fallon.

Chystané kroky britské vlády v úterý osvětlil uniklý dokument ministerstva vnitra, který získal deník The Guardian. Zpravodajská stanice BBC pak informovala o obsaženém záměru ztížit firmám zaměstnávání občanů zemí EU.

"Ještě letos přijdeme s konkrétními návrhy," řekl Fallon Sky News. "Je potřeba najít určitou rovnováhu. Chceme k nám přilákat vysoce kvalifikované lidi, kteří sem chtějí přijít a přispět k rozvoji naší společnosti, nikoliv jim zavírat dveře," vysvětloval.

Britskou imigrační politiku po vystoupení z EU v roce 2019 nastiňuje uniklý plán ministerstva vnitra datovaný letošním srpnem. "Jednoduše řečeno to znamená, že migrace, aby byla považována za přínos pro zemi jako celek, musí prospívat nejen přistěhovalcům, ale také zlepšovat životy původního obyvatelstva," píše se v 82stránkovém dokumentu, který zatím neschválili ministři.

Jeden z opozičních politiků podle agentury Reuters chystaná opatření klasifikoval jako "jednoduše krutá" a některé britské firmy je považují za alarmující.

Podle BBC Londýn zamýšlí po brexitu na pracovním trhu zvýhodňovat své občany oproti osobám z EU. Firmy by musely zaměstnávat domácí pracovníky, pokud by neprokázaly "ekonomickou potřebu" zaměstnat občana EU. Za zaměstnávání nekvalifikovaných cizinců by pak mohl přijít finanční postih.

Pro cizince žijící v Británii bude po brexitu obtížnější dostat do země své rodinné příslušníky.

"Ministerstvo vnitra chce rozšířit omezení a proměnit tisíce dalších (rodin) v takzvané skypeové rodiny," napsal The Guardian. Méně kvalifikovanou pracovní sílu chce vláda odfiltrovat tak, že tyto osoby dostanou povolení k pobytu nanejvýš na dva roky, zatímco osobám z "vysoce odborných profesí" povolí zůstat déle, případně se usadit natrvalo.

Volný pohyb osob přes britské hranice "ve své nynější podobě" podle listu The Guardian skončí ihned po dni brexitu. "Zároveň musíme zajistit, aby byly firmy připraveny zvýšit trénink britských pracovníků. Postoj veřejnosti je jasný, nechce zastavení imigrace, ale chce, aby byla náležitě pod kontrolou," řekl dále Fallon. "Také chce mít jistotu, že prosadíme to, pro co hlasovala v referendu," dodal.

Britové se loni v červnu v referendu jen těsně vyslovili pro odchod z Evropské unie, pro tuto možnost hlasovalo 51,9 procenta voličů. V Británii loni přibylo přes 130 tisíc občanů států EU. Ve dvanácti měsících končících letošním březnem spadla celková imigrace na tříleté minimum v podobě 246 tisíc osob. Podle agentury Reuters je to však stále mnohem vyšší číslo, než co britská premiérka Theresa Mayová označuje za "udržitelnou míru migrace".

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy