Chceme, abyste zůstali, ujišťovala britská premiérka Mayová občany EU. Její projev narušil vtipálek

Britská premiérka Theresa Mayová promluvila na závěr výroční konference své Konzervativní strany. Hlavním tématem projevu byl brexit. Mayová posluchače ujistila, že Británie opustí Evropskou unii v březnu 2019. Zároveň dodala, že chce, aby občané EU žijící v Británii i po brexitu v zemi zůstali. Projev Mayové v jednu chvíli narušil komik Simon Brodkin, který premiérce předal formulář o ukončení pracovního poměru. K tomu dodal: "Boris mi řekl, ať vám to předám." Narážel tak na ministra zahraničí Borise Johnsona, o kterém se spekulovalo, že opustí vládu Mayové kvůli různým názorům na průběh jednání o brexitu.
Theresa Mayová měla při proslovu smůlu. Zakuckala se a dostala výpověď | Video: Reuters

Manchester - Pokud přistoupíme k rozhovorům o brexitu ve správném duchu spolupráce a přátelství, dosáhneme dohody, která bude dobrá pro Británii i pro Evropskou unii. V projevu na závěr výroční konference své Konzervativní strany to řekla britská premiérka Theresa Mayová.

"Lidé rozhodli. My se řídíme jejich instrukcemi. Opustíme Evropskou unii v březnu 2019," řekla Mayová.

S Evropskou unií bude mít podle ní Británie nové zvláštní partnerství. "Je v hlubokém zájmu nás všech, aby jednání uspěla," dodala s tím, že vláda je ale připravena i na variantu, že k dohodě s Bruselem nedojde.

"Jste tu vítáni," řekla premiérka na adresu občanů Evropské unie, kteří žijí v Británii. "Chceme, abyste zůstali," dodala.

Otázka budoucích práv občanů EU v Británii a Britů v zemích evropské sedmadvacítky je jednou ze zásadních sporných témat při jednáních o brexitu.

Spolustraníkům se zároveň omluvila za výsledek červnových předčasných voleb, po kterých konzervativci ztratili absolutní většinu v parlamentu.

Volby vyvolala sama Mayová ve snaze posílit svou pozici před rozhovory o brexitu. Kampaň před hlasováním byla podle ní až moc organizovaná.

Vtipálek narušil konferenci

Projev Mayové v jednu chvíli narušil muž, který premiérce předal formulář o ukončení pracovního poměru. K tomu dodal: "Boris mi řekl, ať vám to předám." Narážel tak na ministra zahraničí Borise Johnsona, o kterém se spekulovalo, že opustí vládu Mayové kvůli různým názorům na průběh jednání o brexitu.

Následně muže odvedla ochranka.

Oním narušitelem byl ve skutečnosti britský komik Simon Brodkin, který vystupuje pod nejrůznějšími pseudonymy. Jím nejčastěji používanou "postavou" je Lee Nelson, v jehož kůži provádí nejrůznější vtípky.

V minulosti například vběhl na pódium k raperovi Kanyemu Westovi na festivalu v Glastonbury, kde se přidal k jeho vystoupení.

V červenci 2015 zase přišel na tiskovou konferenci fotbalové federace FIFA a vysypal tehdejšímu šéfovi Seppu Blatterovi na hlavu hromadu dolarových bankovek v narážce na korupční skandál.

Brexit je příklad obav Britů z nezvládnuté imigrace, i my jsme ekonomičtí migranti z východní Evropy, říká Pekárková. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 32 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy