Chtěli z EU rychle ven, teď ale mlčí. Kam se od loňského referenda poděly tváře brexitu

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2017 11:18
Mezi Bruselem a Londýnem ve čtvrtek končí třetí kolo brexitových vyjednávání. Když loni v červnu vrcholila kampaň před referendem o setrvání či odchodu Velké Británie z EU, zastánci tábora "Vote Leave" tvrdili, že pokud vyhrají, Británie opustí EU co nejrychleji. Po více než roce se jejich rétorika zmírnila. Někteří zmizeli, jiní sedí v kabinetu premiérky Theresy Mayové a právě o brexitu za Británii s Bruselem vyjednávají. Projděte si postoje hlavních aktérů v následujícím přehledu.
Foto: Reuters

Boris Johnson, ministr zahraničí

Bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který stál v čele tábora brexitářů v rámci Konzervativní strany, měl velký podíl na tom, že se v loňském referendu Britové rozhodli pro odchod Spojeného království z Evropské unie.

Čtrnáct měsíců po referendu o něm ale skoro není slyšet, ačkoliv je ministrem zahraničí v kabinetu premiérky Theresy Mayové.

Ještě nedávno přitom otázky kolem brexitu komentoval v médiích i na sociálních sítích. Například když země EU zdůrazňovaly, že Británie musí do evropského rozpočtu doplatit to, co už dřív slíbila, Johnson reagoval slovy: "To si strčte za klobouk."

Jeho ostré výroky ale zřejmě přispěly k poklesu jeho obliby u Britů. Jen během jednoho měsíce se Johnsonova popularita propadla o 10 procent. Dřívější miláček voličů konzervativní strany má podle průzkumu agentury Bloomberg podporu už jen devíti procent z nich. 

Je možné, že Johnson došel k závěru, že méně je více, a například o přechodném období pro Británii po březnu 2019, kdy ostrovní velmoc z EU odejde, se veřejně nevyjádřil vůbec.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Prověřování Vrbětické kauzy se soustředí na jedinou verzi, uvedl šéf dozorujícího státního zastupitelství

Prověřování výbuchů skladů ve Vrběticích se soustřeďuje pouze na verzi o podílu agentů ruské vojenské tajné služby GRU. Řekl to ve čtvrtek Jan Sladký, šéf Krajského státního zastupitelství v Brně, jehož zlínská pobočka případ dozoruje. Pro zahájení trestního stíhání je podle něj u této verze "mimořádně klíčové" poskytnutí právní pomoci ze zahraničí. Dodal, že vyjadřovat se k možnému odložení věci je nyní předčasné. Připustil ale, že i takové ukončení kauzy může nastat.

"Trestní řízení související s explozemi muničních skladů ve Vrběticích je v současné chvíli ve fázi prověřování, což znamená, že doposud žádné osobě nebylo sděleno obvinění," uvedl Sladký. "Mohu vyloučit, že by kdokoliv již byl souzen a zproštěn obžaloby pro jednání související s těmto výbuchy," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Šéf vojenských zpravodejců Beroun potvrdil, že se debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu

Šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun potvrdil, že se na schůzce na ministerstvu vnitra debatovalo o cestě do Moskvy, ale ne o tom, že by se měly měnit informace za vakcínu, řekla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

Šéf komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nemá pochybnosti o tom, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) cestu do Ruska plánoval. Není to podle něj v souladu s tím, co bylo řečeno dřív.

Připravujeme podrobnosti.

Další zprávy