Chtěli z EU rychle ven, teď ale mlčí. Kam se od loňského referenda poděly tváře brexitu

Zahraničí Zahraničí
31. 8. 2017 11:18
Mezi Bruselem a Londýnem ve čtvrtek končí třetí kolo brexitových vyjednávání. Když loni v červnu vrcholila kampaň před referendem o setrvání či odchodu Velké Británie z EU, zastánci tábora "Vote Leave" tvrdili, že pokud vyhrají, Británie opustí EU co nejrychleji. Po více než roce se jejich rétorika zmírnila. Někteří zmizeli, jiní sedí v kabinetu premiérky Theresy Mayové a právě o brexitu za Británii s Bruselem vyjednávají. Projděte si postoje hlavních aktérů v následujícím přehledu.
Foto: Reuters

Boris Johnson, ministr zahraničí

Bývalý londýnský starosta Boris Johnson, který stál v čele tábora brexitářů v rámci Konzervativní strany, měl velký podíl na tom, že se v loňském referendu Britové rozhodli pro odchod Spojeného království z Evropské unie.

Čtrnáct měsíců po referendu o něm ale skoro není slyšet, ačkoliv je ministrem zahraničí v kabinetu premiérky Theresy Mayové.

Ještě nedávno přitom otázky kolem brexitu komentoval v médiích i na sociálních sítích. Například když země EU zdůrazňovaly, že Británie musí do evropského rozpočtu doplatit to, co už dřív slíbila, Johnson reagoval slovy: "To si strčte za klobouk."

Jeho ostré výroky ale zřejmě přispěly k poklesu jeho obliby u Britů. Jen během jednoho měsíce se Johnsonova popularita propadla o 10 procent. Dřívější miláček voličů konzervativní strany má podle průzkumu agentury Bloomberg podporu už jen devíti procent z nich. 

Je možné, že Johnson došel k závěru, že méně je více, a například o přechodném období pro Británii po březnu 2019, kdy ostrovní velmoc z EU odejde, se veřejně nevyjádřil vůbec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

V zatopeném lomu na Bruntálsku v neděli zemřel jednašedesátiletý potápěč

V zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích na Bruntálsku v neděli odpoledne zemřel jednašedesátiletý potápěč. Jeho kolegové ho našli ve vodě bez známek života a záchranáři se ho marně pokoušeli oživit. Sdělil to mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, dva řidiči jsou těžce zranění

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci na pondělí dálnici D1 za Prahou. Řidiči více než dvě hodiny neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět. Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému. Po 5:30 byl na dálnici provoz obnoven, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Nehoda se stala kolem 3:00 na 12,5. kilometru směrem na Brno. Havarovala dvě osobní auta."Dva řidiči, ročníky 1981 a 1975, byli s těžkým zraněním letecky transportováni do pražských nemocnic," uvedla Richterová. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony. Příčinu a okolnosti střetu obou vozů policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy