Kateřina Vítková,
Zahraničí
Aktualizováno 27. 8. 2018 10:41
Kolují každou chvíli na sociálních sítích, některé jsou skutečné, jiné ne. Mýty, polopravdy, ale i pravdy o absurdních zákonech z Bruselu. Podívejte se na přehled těch nejzajímavějších.
Brusel se zajímá o naše tetování
Brusel se skutečně rozhodl, že si posvítí na tetovací salony. Tetováním se v dnešní době pyšní zhruba každý desátý Evropan. Celý tetovací byznys je ale značně roztříštěný.
Proč to dělá? V současné době neexistují celounijní standardy na to, jaké látky mohou tatéři zákazníkům během své práce vpravit pod kůži. Přitom na barviva používaná v kosmetice nebo v textilním průmyslu se uplatňují přísná bezpečnostní opatření.
Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), která vznikla v roce 2007 a jejíž úlohou je zajistit bezpečné používání chemických látek, se domnívá, že zákazníci by měli mít jistotu, že je nové tetování neohrozí. Některé látky, které se používají v tetovacích barvách, mohou být dokonce karcinogenní. Barvy navíc v řadě případů nevznikají primárně pro tatérský průmysl.
Na druhou stranu neexistují výzkumy, které by si více posvítily na případnou souvislost mezi tetováním a výskytem rakoviny, upozorňuje server Politico. Jedná se tedy spíše o "teoretickou" hrozbu. Evropská komise proto požádala agenturu ECHA, aby bezpečnost v tetovací praxi prověřila. ECHA prověřila tisíce látek a chystá se Evropské komisi přednést návrh na omezení celé řady chemikálií, které jsou podle vědeckých závěrů nebezpečné.