Brusel - Větší výběr dodavatelů, nová pravidla pro malé producenty elektřiny nebo srozumitelnější informace o cenách energií pro běžného odběratele.
Nová opatření z reformního balíčku čisté energie (tzv. Clean Energy Package), která mají modernizovat evropský trh s elektřinou, schválil Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku Evropského parlamentu.
Pokud se změny podaří mezi státy prosadit, měly by podle europoslanců občanům Evropské unie nabídnout nejen více možností, ale také zajistit větší energetickou bezpečnost a celkově evropskou osmadvacítku posunout o krok blíže k energetické unii.
Součástí balíčku energetických změn je i postupné odstranění některých "těžkých státních" uhlíkových dotací a přenechání více volnosti samotnému trhu. "Odstranění překážek na trhu znamená víc hráčů na trhu a větší výběr pro spotřebitele. Měli bychom pomáhat všem, kteří se mohou - a jsou ochotni - účastnit trhu," uvedl na adresu změn jejich autor, lotyšský europoslanec Krišjānis Kariņš.
Nová opatření podle Kariņše poskytnou záruky investorům, pomohou zefektivnit hospodářskou soutěž a sníží ceny elektrické energie na trhu, uvedl server Eureporter.
Více práv pro spotřebitele
Běžnému spotřebiteli nová opatření zpřístupní srozumitelnější informace o ceně energie, lepší porovnání nabídek pomocí internetu (v Česku tzv. cenový kalkulátor), jednodušší smlouvy a snadnější změnu dodavatele.
Součástí jsou i nová pravidla pro monitorování spotřeby nebo využití elektřiny z vlastní výroby.
Menší producenti nesmí být diskriminováni. Specifickou položku pak představují lokální energetická společenství, která vyrábějí i spotřebovávají energii na místní úrovni a která naopak nesmí bránit narušování celkové hospodářské soutěže.
Jak zažehnat krizi
Podle informací Evropského parlamentu budou také muset členské státy připravit plány, jak snížit počet zranitelných domácností, které trpí tzv. energetickou chudobou.
"Nová pravidla mají posílit spolupráci mezi členskými státy v případě energetické krize, podpořit hospodářskou soutěž na trhu a usnadnit přechod ke zdrojům čisté energie, které jsou často méně předvídatelné," uvedl Evropský parlament.
Evropská asociace pro solární energii SolarPower Europe uvedla, že europoslanci posunuli přechod k energetice řízené spotřebiteli na novou úroveň. "Hlasovali pro ochranu malých zařízení produkujících obnovitelnou energii," uvedla její šéfka Aurélie Beauvaisová. Podle ní je ale ještě nutné posílit odpovědnost na straně dodavatelů energie.
"Zatímco dnešní hlasování urazilo dlouhou cestu k ochraně malých zařízení, legislativa týkající se vyvážení odpovědností zůstává příliš slabá a může způsobit vážnou zátěž spotřebitelům," řekla Beauvaisová.
Případným výpadkům energií nebo nenadálým krizím má čelit právě zvýšená a rozvrstvená konkurence na trhu i lepší informovanost unijních občanů. Regionální koordinační centra by měla vypracovat krizové plány a fungovala by pod taktovkou Agentury pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER).
Čistá energie pro všechny Evropany
Balíček energetických návrhů s názvem "Čistá energie pro všechny Evropany" Evropská komise představila loni v listopadu. Většinu z nich musí kromě Evropského parlamentu schválit i členské země.
Balíček zohledňuje unijní závazky související s tzv. Pařížskou dohodou o ochraně klimatu. Jejich součástí jsou tak návrhy na snížení plýtvání energií, lepší integraci obnovitelných zdrojů a postupné odstraňování dotací pro výrobu elektřiny z uhlí.
Opatření se ale týkají právě i koncepce trhu s elektřinou, zabezpečení jejích dodávek i pravidel správy pro energetickou unii.
VIDEO: Rozhovor o globálních klimatických změnách