"Zelená" má být více než třetina energie v EU, požadují europoslanci. Drahé a chybné, tvrdí kritici

Adéla Denková
18. 1. 2018 19:18
Evropský parlament chce podpořit vznik podnikatelských družstev, která by mohla vlastnit energetické zdroje.
Evropská unie chce podpořit projekty, v rámci kterých by místní komunity samy vyráběly energii z obnovitelných zdrojů.
Evropská unie chce podpořit projekty, v rámci kterých by místní komunity samy vyráběly energii z obnovitelných zdrojů. | Foto: Thinkstock

Štrasburk - Alespoň 35 procent spotřebované energie by v roce 2030 mělo v EU pocházet z obnovitelných zdrojů. Takový je alespoň plán poslanců Evropského parlamentu, který podpořili středečním hlasováním na plenárním zasedání ve Štrasburku. Podle posledních údajů Eurostatu z roku 2015 to zatím přitom bylo 16,7 procenta.

Turbína větrné elektrárny.
Turbína větrné elektrárny. | Foto: Reuters

Cíl navržený europoslanci ale nemá být pro jednotlivé země závazný. Členské státy si mají samy navrhnout, kolika procent obnovitelné energie jsou do roku 2030 schopné dosáhnout. Cíl pak musí splnit EU jako celek. Podle českého europoslance a místopředsedy ODS Evžena Tošenovského je to ale chybný, rizikový a také velmi nákladný cíl. 

"Pětatřicetiprocentní cíl jsme teoreticky schopni naplnit, ale nezapomínejme, že už dnes nás podpora obnovitelných zdrojů stojí 40 miliard ročně," říká Tošenovský. "Podle mne jde o ekonomicky úplně zvrácený systém."

Autor parlamentní zprávy a sociálnědemokratický španělský europoslanec José Blanco López si naopak pochvaloval, že se podařilo navýšit původní návrh Evropské komise. Podle ní by v roce 2030 měl podíl obnovitelných zdrojů činit 27 procent. "Dnešní doba vyžaduje větší ambice," zdůraznil López. "Pokud máme naplnit Pařížskou dohodu o ochraně klimatu, bojovat s klimatickými změnami a být na čele v energetické proměně, musíme toho dělat víc," dodal.

Evropský parlament teď ještě čekají jednání s členskými zeměmi, které na konci minulého roku podpořily sedmadvacetiprocentní cíl. Za navýšení podílu zelené energie v nich lobbují místní ekologické organizace.

"Česká vláda by se měla k problému postavit čelem a podpořit rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů," říká Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku. "Tuto pozici je potřeba promítnout i do diskuse o podobě příštího rozpočtu EU tak, aby pomohl s přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku," dodává Urbanová.

Vyrobte si elektřinu sami

Europoslanci chtějí také posílit právo jednotlivců vyrábět, uchovávat a spotřebovávat vlastní energii z obnovitelných zdrojů, aniž by lidé museli odvádět poplatky nebo daně. Směrnice, o které ve středu hlasovali, má posílit i regionální komunity, které by si chtěly pořizovat obnovitelné zdroje.  

Tato družstva by mohla mít podobu malého nebo středního podniku či neziskové organizace, ve které se na výrobě, distribuci, skladování nebo dodávkách obnovitelné energie podílejí místní občané, orgány daného města či obce a lokální firmy.

Domácnosti nebo malí podnikatelé si mohou pořizovat vlastní solární panely na střechu nebo jiný typ malých zdrojů už v současnosti. K přechodu na čistou energetiku je ale potřeba nahradit i větší zdroje.

"Ať už pomocí fotovoltaiky, větrných elektráren, nebo biomasy a dalších. Cesta k tomu vede právě přes komunity," myslí si předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Vlastnický podíl lidí na obnovitelných zdrojích podle něj také pomůže zlepšit obraz zelené energie ve veřejném povědomí v ČR.

Energetické komunity

Zkušenosti ze sousedního Německa ale ukazují, že za družstvy se někdy skrývají velké energetické firmy, které chtějí využívat výhodnějších podmínek. Tomu může podle Chalupy zabránit přesná definice komunitních projektů.

Komise ve směrnici navrhuje, aby družstva splňovala několik podmínek vztahujících se k vlastnickým poměrům. Důraz klade například na účast fyzických osob, které by měly tvořit nadpoloviční většinu podílníků nebo členů s hlasovacími právy. Členské státy se přiklánějí k tomu, aby požadavky na družstva byly obecné a každá země si mohla detaily upravit podle sebe.

To se nelíbí ekologickým organizacím. "Definice komunit vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů by měla být konkrétnější a reflektovat spíš než zisky hodnoty, které jednotlivé komunity přinášejí," říká Urbanová. Podle ekologů podpoří rozvoj občanské a komunitní energetiky přísun "zelené" elektřiny do distribuční sítě a také vliv místních lidí na trhy s energií.

VIDEO: Kapesní větrná turbína nabije telefon i v extrémních podmínkách. 

Kapesní větrná turbína nabije telefon i v extrémních podmínkách | Video: Nils Ferber
 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy