Firmy versus veřejný zájem. Vir v Indii rozvířil bitvu o uvolnění patentů na vakcíny

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
14. 5. 2021 6:29
Stále pokračující pandemie a především současná krize v Indii znovu rozvířily debatu o uvolnění patentů na vakcíny proti koronaviru. Podle zastánců by se tím zrychlila výroba očkovacích látek a zvláště chudší země by mohly získat víc dávek. Podle odpůrců je to ale nepřiměřený zásah do duševního vlastnictví, který by ohrozil soukromý výzkum v dalších letech.
Očkování proti koronaviru. Ilustrační foto.
Očkování proti koronaviru. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Uvolnění patentů by znamenalo, že vakcíny by mohla vyrábět jakákoliv firma, nejen ty, které je vyvinuly. Chudší země, které si preparáty nemohou dovolit, by tak mohly očkovací látky vyrábět samy nebo je nakupovat levněji od jiných výrobců.

S návrhem už loni v říjnu přišla Jihoafrická republika a Indie, nyní jej podpořil i americký prezident Joe Biden a Evropská unie o něm začala silně uvažovat. USA se tak přidaly k více než stovce členských států Světové obchodní organizace (WTO), které chtějí platnost patentů pozastavit. Právě WTO je spravuje, a může tedy o jejich případném uvolnění rozhodnout.

Ačkoliv farmaceutická společnost Pfizer uvedla, že takový návrh nemůže podpořit, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že chce s firmou jednat. Ačkoliv původní návrh na uvolnění patentů se týkal i dalších léků používaných v boji proti koronaviru, EU i USA chtějí debatovat pouze o vakcínách.

"Toto je globální zdravotnické krize a neobyčejné podmínky pandemie covidu-19 volají po neobyčejných opatřeních," prohlásila ve středu americká vyslankyně u WTO Katherine Taiová.

Podle pozorovatelů by teď Spojené státy mohly ke změně názoru přimět i další země. Zdaleka ale ještě nemají vyhráno. Ke změně pravidel je nutný souhlas všech 164 členů WTO. Návrh na uvolnění patentů podpořil například i francouzský prezident Emmanuel Macron, ačkoliv jeho země podobný krok v minulosti odmítla, píše britský list Guardian.

Ochrana duševního vlastnictví

Nesouhlas se záměrem USA a dalších zemí vyslovil silný hráč - Německo. "Návrh Spojených států na zrušení patentové ochrany vakcín proti covidu má významný dopad pro výrobu vakcín jako celku," stojí v oficiální čtvrteční reakci spolkové vlády. "Ochrana duševního vlastnictví je zdroj inovace, a musí tomu tak zůstat i v budoucnu," zdůraznila.

Německo zároveň namítá, že by se dostupnost očkování měla zvýšit. Podle Berlína je ale klíčová kontrola kvality a navýšení kapacity. Země také dodala, že plně podporuje program COVAX, který se snaží zajistit vakcíny po celém světě, a pomoci tak chudším zemím.

S americkou vládou nesouhlasí ani velké farmaceutické společnosti. Akcie Moderny a Novavaxu, které očkování proti covidu vyrábí, ve středu po oznámení Bidenovy administrativy klesly o několik procent a lehce se propadly i akcie firmy Pfizer.

"Uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 nezvýší produkci ani neposkytne žádná praktická řešení potřebná k boji s touto globální zdravotnickou krizí. Pravděpodobně to naopak povede k narušení produkce," varuje Mezinárodní federace farmaceutického průmyslu. Problémem jsou podle ní obchodní bariéry, nedostatek surovin, problémy s dodavatelskými řetězci a hlavně neochota bohatých zemí sdílet dávky s chudšími státy.

Kritici se tak obávají, že by se výroba vakcín ještě prodloužila, protože by se muselo investovat do nových firem. Farmaceutické společnosti navíc podepsaly už více než 200 dohod, které rozšiřují dodávky vakcín, a tvrdí proto, že současný systém funguje.

Patenty na 20 let

Brian Skorney, analytik společnosti Robert W. Baird, si přesto nemyslí, že by rozhodnutí amerických úřadů situaci reálně změnilo. "Jsem velmi skeptický v tom, že by to mělo nějaké širší a dlouhodobější dopady napříč sektory," řekl.

Covid pas bude k cestování, ale záleží, kam pojedete a na podmínkách dané země, říká vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. | Video: Daniela Drtinová

Podle zastánců uvolnění patentů by farmaceutické společnosti přišly jen o malou část zisků, protože by dokumentace byla přerušená jen dočasně. Firmy by tak stejně pravděpodobně prodávaly další vakcíny, které budou v následujících letech nezbytné k udržení imunity.

Obvykle patenty farmaceutických společností platí až 20 let. Jejich konkurenti ani jiné firmy tak nemohou vyrábět tyto léky a prodávat je na trhu levněji, čímž by původnímu výrobci brali zisk.

Světová zdravotnické organizace zdůrazňuje (WHO), že nikdo není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všichni. Šéf WHO proto postoj USA vítá a označuje ho za monumentální krok v boji proti covidu-19.

Uvolnění patentů vítají i neziskové organizace, které v nejhůře zasažených regionech pomáhají. Například podle Lékařů bez hranic by to zajistilo včasné očkování a zachránilo mnoho životů.

Video: Podílel se na vývoji vakcín. Bez testování na opicích by to nešlo. Sputnik bych nechtěl

Koronavirus je jako důkladné cvičení, vývoj vakcín za jeden rok je podle mě obrovský úspěch vědy a lidstva, říká molekulární biolog Michal Gaži. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy