Evropská média: Oslavy vypadaly jako povstání proti Zemanovi

Martin Novák Martin Novák
18. 11. 2014 10:40
Prezident některé Čechy dráždí hlavně proruskými postoji, shodují se novináři z mnoha zemí.
Tuto fotografii z Prahy zařadila do svého servisu agentura Reuters.
Tuto fotografii z Prahy zařadila do svého servisu agentura Reuters. | Foto: Reuters

Praha – Demonstrace proti Miloši Zemanovi 17. listopadu vrátily po delší době Českou republiku na přední místa evropských deníků, zpravodajských webů a televizních novin.

Při příležitosti oslav 17. listopadu v Praze protestovali lidé proti proruské politice prezidenta Miloše Zemana
0:25
Při příležitosti oslav 17. listopadu v Praze protestovali lidé proti proruské politice prezidenta Miloše Zemana | Video: Rádio Svobodná Evropa

Například v Budapešti se na akci proti tamnímu premiérovi Viktoru Orbánovi sešlo více lidí, ale pražské události jsou díky červeným kartám, vypískání Zemana či zasažení německého prezidenta Joachima Gaucka vajíčkem atraktivnějším soustem pro média.

Německá televize ARD citovala Zemanova slova o tom, že potlačení demonstrace 17. listopadu 1989 nebylo nestandardním vybočením z tehdejších represí československých ozbrojených složek. Podle ARD tím své kritiky ještě více popudil.

Rakouská tisková agentura APA zase přičítá demonstrace vulgárním výrazům, které Zeman veřejně používá.

Pražský zpravodaj listu Die Welt Hans-Jörg Schmidt napsal, že české protesty mají i humornou stránku.

"I v tom, jak Češi demonstrují. S podomácku udělanými transparenty z rozpadajících se banánových krabic, které jen tak tak přečkají demonstraci," uvádí Die Welt.

Německá média si samozřejmě všímají toho, že spolkový prezident Joachim Gauck byl při odhalování desky na Albertově zasažen vajíčkem, ale nedělají z toho "takzvaně" velkou aféru.

Sám Gauck incident nekomentoval, mluvčí ambasády řekla České televizi, že věc vzal s humorem.

Ukrajinský zpravodajský server Ukrajinska pravda píše, že protesty vyvolaly "proruské postoje prezidenta Zemana". Všímá si výzev k Zemanovu odstoupení.

Miloš Zeman si na Ukrajině získal pověst jednoho z nejvíce proruských politiků v Evropské unii a pro mnohé Ukrajince je překvapení, že takové názory zaznívají zrovna ze země, která má zkušenost se sovětskou invazí v roce 1968.

Podle ukrajinské tiskové agentury Unian byl na demonstraci vidět transparent "Nechceme být ruskou kolonií" a také nápisy odsuzující českého prezidenta za názory na ruskou skupinu Pussy Riot.

Krátká video ukázka, jak se v pondělí večer v Praze oslavovalo 25. výročí 17. listopadu.
1:09
Krátká video ukázka, jak se v pondělí večer v Praze oslavovalo 25. výročí 17. listopadu. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Polský list Gazeta Wyborcza nazval svůj článek titulkem Češi ukázali prezidentu Zemanovi červené karty.

"Pět tisíc Čechů – mladí, staří, dokonce i celé rodiny - se shromáždilo v Praze s transparenty, škrtnutými podobiznami prezidenta a symbolickými červenými kartami. Tímto způsobem projevují nespokojenost s proruským kursem, který země nabírá za Zemanova prezidentství," napsal polský list.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung odhadl počet účastníků demonstrace na Albertově na jeden až dva tisíce. Všímá si toho, že projev Zemana přehlušoval pískot, zatímco při slovech Gaucka byl klid.

"Zeman hodně Čechů podráždil proruskými výroky," píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dění na Albertově se věnuje také britský deník The Guardian.

"Měla to být oslava pětadvacátého výročí sametové revoluce, ale nakonec to vypadalo jako povstání proti současnému českému prezidentovi," napsal britský list.

Bulharská tisková agentura Novinite ke zprávě o demonstraci napsala, že někteří Češi mají obavy ze Zemanovy přílišné vstřícnosti vůči Rusku a Číně.

Americká agentura Bloomberg cituje šestašedesátiletého účastníka demonstrace na Albertově Miloše Šetku.

"Házel bych na něj také vejce, kdybych stál blíž. Zeman překročil veškeré hranice slušnosti. Měl by odstoupit kvůli všemu, co řekl."

 

Právě se děje

Další zprávy