Ruský plynárenský monopol Gazprom musí krýt zvýšenou spotřebu suroviny v Rusku, ale i v Evropě. Itálie, Maďarsko i Chorvatsko tvrdí, že mají o desetinu až čtvrtinu méně plynu, než by potřebovaly.
První pokles tlaku plynu zaznamenaly evropské státy už včera. Rusko také omezilo těžbu ropy. VÍCE ČTĚTE ZDE.
Gazprom: dodáváme maximum
Gazprom však uvedl, že jeho těžební kapacity pracují na maximum a do Evropy dokonce dodává více plynu, než mají země nasmlouváno. Pokles tlaku v plynovodu je tak způsoben jeho rekordní spotřebou.
"Dnešní situace připomíná evropským spotřebitelům a jejich vládám, že jediný zdroj energie není nikdy naprosto spolehlivý," uvedla ruská pobočka Deutsche bank.
"Dodávky jsou omezené, ale není to výjimečná situace. To samé se dělo v zimě i v předchozích letech," uklidňoval dnes mluvčí Evropské komise pro energii Ferran Tarradellas Espuny.
Chorvatsko bude těžit samo
Chorvatsko, které dnes pokrývá plynem z Ruska 60 procent své spotřeby, včera začalo stavět plynovod. Nové vedení spojí pevninu s nalezišti plynu v severním Jadranu, kde společně těží chorvatský koncern INA a italský Agip.
"Náš cíl je být energeticky co nejvíce nezávislí, jako Rusko a Ukrajina," řekl dnes na slavnostním zahájení stavby chorvatský premiér Ivo Sanader.
Rusko omezilo export elektřiny do Finska, potřebuje ji doma
Kvůli vysoké spotřebě elektřiny v Sankt Petěrburgu a v Leningradské oblasti dnes Rusko omezilo také vývoz elektřiny do Finska o 30 procent. Mluvčí finské sítě Fingrid ale oznámila, že zákazníků ve Finsku se to nijak nedotkne.
Ruský ministr energetiky Viktor Kristěnko podle agentury Interfax oznámil, že spotřeba elektřiny se vyšplhala nad dosavadní rekordy. "Spotřeba energie v Rusku je nejvyšší za posledních 15 let," řekl Kristěnko.
Meteorologové hlásí v Moskvě nejnižší teploty za posledních 26 let. Jen včera v ruské metropoli umrzlo sedm lidí a desítky jich byly převezeny do nemocnice kvůli podchlazení.
Lidé v Rusku mrznou
Rusko ve středu přešlo na úsporný energetický plán a redukovalo dodávky některým odběratelům. Distributoři elektřiny se také pokoušejí zabránit přetížení některých rozvodných stanic. "Krizová centra v Gazpromu a Spojeném energetickém systému pracují 24 hodin denně," uvedl ministr Kristěnko.
V městečku Tomilino nedaleko Moskvy muselo kvůli havárii rozvodny a kotelny přečkat noc bez tepla, vody a elektřny asi 3000 domácností. Bez energie musela přes noc vydržet i některá města na Sibiři. Na Kamčatce přetala létat letadla a omezena byla i meziměstská doprava.#reklama
Další problémy se strategickou surovinou dnes oznámila norská těžební společnost Statoil. Pět dní už je přerušena těžba na třech plošinách v Norském moři a včera se kvůli úniku plynu z potrubí zastavila další. Statoil však tvrdí, že se mu do zítřka podaří dodávky z těchto vrtů obnovit.