Londýn - Zemětřesení v britské vládě. Premiér David Cameron vymění hned patnáct členů svého kabinetu.
"Je to noc dlouhých nožů," komentoval rozsáhlou vládní rošádu nejmenovaný konzervativec.
Kdo je Philip Hammond?
Konzervativec a absolvent oxfordské univerzity Philip Hammond je členem dolní komory britského parlamentu od roku 1997. Patří mezi veterány ostrovní politické scény. Působil už ve stínové vládě Davida Camerona jako ministr práce. Vládního angažmá se dočkal po volebním vítězství konzervativců v roce 2010. Zhruba rok zastával post ministra dopravy. Doposud šéfoval resortu obrany. Hammond je známý kritik Evropské unie. Budoucí devětapadesátiletý ministr zahraničí je ženatý a má tři děti.
Po odchodu politického matadora Kennetha Clarka z postu ministra bez portfeje a pondělní rezignaci šéfa diplomacie Williama Hagua končí například ministr školství Michael Gove či ministr pro energii a klimatické změny Owen Paterson.
Poptávka po ministryních
Za vládním třeskem je podle ostrovních médií premiérova snaha dostat do kabinetu více žen.
Cameron už totiž "zbrojí" na důležité parlamentní volby, jež ho čekají příští rok. A v nichž - alespoň podle průzkumů veřejného mínění - čeká torye porážka.
Pravicový konzervativní deník Daily Telegraph proto upozorňuje, že se ministerský předseda chystá vytvořit mladší vládu, která více osloví ženy a mladší voliče. Podle listu chce mít ve své vládě až třetinu žen.
Euroskeptik ministrem zahraničí
Jak Cameron oznámil na svém twitterovém účtu, již zmíněného Hagua nahradí Philip Hammond. Média při té příležitosti podotýkají, že dosavadní ministr obrany se řadí mezi silné euroskeptiky a kritiky Evropské unie.
Už před rokem se nechal slyšet, že pokud se osmadvacítka netransformuje do jiné podoby, bude v plánovaném referendu hlasovat pro odchod Velké Británie.
Proti Junckerovi
Těžko si také nevšimnout časové souslednosti Cameronova počínání.
Právě v úterý totiž Evropský parlament oficiálně zvolí novým předsedou Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, proti němuž britský premiér hlasitě protestoval. Hlasoval proti němu i na zasedání Evropské rady.
Podle komentátorů tak Cameron vyslal do Bruselu jasný signál, když v den jmenování federalisty Junckera dosadil do křesla ministra zahraničí euroskeptika Hammonda.
Odcházející šéf britské diplomacie William Hague se bude věnovat práci v parlamentu.
Stane se lídrem konzervativců v Dolní sněmovně a bude mít na starosti i koordinaci vládních záležitostí se zákonodárným sborem. Také bude pracovat na předvolební kampani Konzervativní strany.