Blokovat řecko-makedonskou hranici? Vyloučit Řecko ze Schengenu? EU přemýšlí, jak zbrzdit migranty

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2016 11:32
Plán EU přesvědčit Turecko, aby zastavilo proud uprchlíků, nefunguje. Unie proto zvažuje, že by zablokovala řecko-makedonskou hranici. Tuto možnost navrhl slovinský premiér Miro Cerar. S návrhem naopak nesouhlasí Řecko, které se obává, že uprchlíci pak u nic uvíznou, bez možnosti jít dál. S radikálním návrhem řešení přišla rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Ta navrhuje vyloučit Řecko ze Schengenu, pakliže nadále nebude lépe střežit své hranice.
Rodina uprchlíků na makedonsko-srbské hranici.
Rodina uprchlíků na makedonsko-srbské hranici. | Foto: Reuters

Brusel/Berlín - Pokud nezačne Řecko lépe střežit své hranice, přes něž do Evropy proudí každý měsíc desetitisíce migrantů, je třeba uvažovat o jeho dočasném vyloučení ze schengenského prostoru. V rozhovoru s německým nedělníkem Welt am Sonntag, z nějž cituje agentura DPA, to řekla rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Podle ní je tvrzení Atén, že turecko-řeckou hranici v Egejském moři nelze řádně kontrolovat, mýtus.

"Pokud členský stát Schengenu trvale nedodržuje své závazky a jen váhavě přijímá pomoc, pak si nesmíme některé myšlenky zakazovat," uvedla ministryně, podle níž to znamená zejména otevřenou diskusi o případném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Podle ní je ostraha řecko-tureckých hranic nedostatečná a tvrzení Atén, že jejich kontrola je v Egejském moři s desítkami ostrovů velmi obtížná, neudržitelné. Řecko disponuje dobře vycvičenými námořními silami a ty by podle ní mohly pod civilním vedením při ostraze a registraci migrantů pomáhat, domnívá se Miklová-Leitnerová.

"Trpělivost mnoha Evropanů je u konce... Hodně se toho namluvilo, teď je ale konečně třeba jednat. Jde o to, udržet v Evropě stabilitu, pořádek a bezpečnost," řekla rakouská politička.

O možném vyloučení Řecka ze schengenského prostoru voleného pohybu tento týden hovořil i bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann. Podle něj může být Řecko k odchodu donuceno tím, že nebude plnit své závazky k efektivní ochraně hranic.

Unie přemýšlí, jak zbrzdit uprchlíky

Evropská unie zvažuje další možnosti, jak zpomalit vlnu migrantů přicházejících do Evropy a jednou z nich je zablokování průchodu uprchlíků do Makedonie z Řecka, přes něž míří většina uprchlíků na cestě na západ a sever kontinentu. Napsal o tom deník Financial Times (FT).

Podle něj zpřísnění kontroly řeckých hranic na Balkáně navrhl slovinský premiér Miro Cerar a ve středu o něm diskutovali velvyslanci zemí osmadvacítky v Bruselu. Řecko se ale takového kroku obává, protože by to mohlo znamenat, že na jeho území uvíznou až desítky tisíc běženců.

FT připomínají, že by takový "drastický plán" v důsledku izoloval Řecko, které má již nyní hospodářské problémy a je již zahlceno migranty.

Cerar napsal představitelům členských zemí EU dopis, v němž žádá "přímou pomoc" Makedonii nutnou pro to, aby bylo Skopje schopné zabránit "neregulérním migrantům v překročení řecko-makedonské hranice". "Všechny země EU by měly poskytnout maximální podporu makedonským úřadům při ostraze hranic prostřednictvím dočasných policejních posil, poskytnutím vybavení nebo dalšími způsoby," stojí v dopise slovinského premiéra.

Podle Financial Times je takovému postupu nakloněna Evropská komise i Německo. Souhlasily by i další státy, které podobné návrhy vyslovily v minulých dnech. Například maďarský premiér Viktor Orbán v pátek po jednání s Cerarem vyzval, aby byl na hranicích Makedonie a Bulharska s Řeckem postaven plot.

O potřebě "záložního hraničního systému" na linii Bulharsko - Makedonie v případě selhání úsilí posílit vnější ochranu schengenského prostoru hovořil tento týden i český premiér Bohumil Sobotka. Makedonie na svých hranicích s Řeckem už krátký plot loni v listopadu postavila.

Nový přístup by posunul klíčovou linii Evropské unie, pokud jde o migranty, z tureckého pobřeží a Egejského moře na severní hranici Řecka, uvedly FT. Atény se takového kroku obávají. Premiér Alexis Tsipras podle Financial Times v této souvislosti varoval, že by se z Řecka mohla stát "černá skříňka" pro migranty. Ti by totiž bez možnosti vycestovat dál uvízli na jeho území.

Možnost zablokování řeckých hranic se objevuje v době, kdy rostou obavy, že plán EU přesvědčit Turecko, aby zastavilo proud uprchlíků, nefunguje, píší FT.

Evropská unie loni uzavřela dohodu s Tureckem, které se za příslib finanční pomoci ve výši tří miliard eur (81 miliard Kč) zavázalo lépe střežit své hranice na pobřeží Egejského moře. Právě z tureckého pobřeží totiž do Evropy připlouvá největší díl migrantů - loni se takto na řecké území dostalo přes 800 000 uprchlíků. Dohoda se ale zatím do počtu připlouvajících běženců příliš nepromítla, jejich počet se v prosinci a lednu sice mírně snížil, podle odborníků to ale může být spíše důsledek nepříznivého počasí, než větší přísnosti tureckých úřadů.

Za migrační vlnou je záměr, poslední vývoj nemůže ustát kancléřka Merkelová ani Evropská unie, tvrdí publicista Jan Petránek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy